Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Son yıllarda neredeyse herkesin en az bir teknolojik cihazla internet erişimi vardır, bunun yanı sıra kişi başına düşen teknolojik cihaz sayısı da giderek artmaktadır. Tabletler, desktoplar, laptoplar, televizyonlar, telefonlar derken, internet aracılığıyla web sitelerine bağlandığımız cihazların sayısı giderek yükselmektedir. Web sitelerinin bu farklı teknolojik cihazların ekran boyutuna uyum göstermesi, uygun olarak büyüme ve küçülmesi, içeriklerini ekran boyutuna göre konumlandırması gerekir. Bootstrap, bu gibi özelliklerin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Web sitelerin uyumluluğunu arttıran bir tasarım aracıdır. Açık kaynak kodlu olan bu araç, ilk olarak 2011’de ortaya çıkmıştır. Genel kullanıma açılması ile birlikte popülerlik kazanan Bootstrap geçtiğimiz yıllarda bu popülerliği elinde tutmayı başarmıştır. Pratik kullanımı ve ücretsiz olması gibi özellikleri sayesinde bütün web sitesi sahipleri tarafından sevilerek tercih edilmektedir. Güncel olarak kullanılan sürümü Bootstrap3’tür.

Bootstrap Ne İşe Yarar?

Farklı cihazlarda site kullanım uyumluluğu sağlayan Bootstrap, yazılım ve programlama açısından ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahiptir. Kullanım süreci oldukça kolay olan bu sistemde, kodları direkt olarak kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Böylelikle zamandan tasarruf edebilir, sayılı dakikalar içerisinde istediğiniz web tasarımını elde edebilirsiniz.

Sahip olduğunuz web sitesi için istediğiniz işlemleri Bootstrap aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Kapsamlı yapısı sayesinde site üzerinde bir her noktaya etki eden özellikler uygulayabilirsiniz. Bootstrap’in programlama dili, HTML, CSS, LESS (v3), SASS (v4) ve JavaScript olarak geçmektedir. Popüler olarak tercih edilen tüm internet tarayıcılarında (Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Internet Explorere) çalışabilmektedir.

Bootstrap ile Site Yapımı

Bootstrap yardımıyla web tasarımı yapacaksanız, öncesinde ve işlem sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

 • Web sayfası HTML’nin son sürümü olan HTML5 olmalıdır. Sadece en güncel sürümler birbirleriyle uyumluluk gösterecektir.
 • CSS dosyası ile birlikte jquery scriptinin sayfaya eklenmesi gerekir.
 • Web sayfanızda geçecek tüm unsurlar için ana referans kaynağınız orijinal getbootstrap.com adresi olmalıdır. Resmî sitesi budur.
 • Hazır bir şablon kullanmak istiyorsanız bahsettiğimiz resmi sitede yapacağınız işlemler sırasında indireceğiniz dosyalar içinde hazır olanları bulabilirsiniz.
 • İsterseniz kendi şablonlarınızı oluşturarak bunları da kullanabilirsiniz.

Bootstrap Nasıl Çalışır?

Web tasarımı konusunda büyük kolaylıklar sağlayan Bootstrap, bir satırın on iki sütuna ayrılması ile başlar. Daha sonra ekran genişliğine bağlı olarak bu sütunlar daraltılmakta veya genişletilmektedir. Bu uyum özelliği sayesinde, her cihazda karşılaşılan görüntüler farklı, site içeriklerinin konumlandırılması gibi ayrıntılar ise oldukça düzgün olmaktadır.

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan Bootstrap, sunduğu hizmetlerin ücretsiz olması sayesinde oldukça ulaşılabilirdir. Uzun saatler harcayarak kod dizileri girilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmıştır. İşlem süreçlerindeki hata payını azaltmasının yanı sıra zamandan tasarruf edilmesini de sağlamıştır. Proje ihtiyaçlarına uygun olarak yön verilebilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Web sayfalarının farklı ekran boyutlarına uyum göstermesini sağlayarak kullanıcı memnuniyetini arttırmaktadır.

HTML Nedir? Ne işe Yarar?

HTML Nedir?

Web siteleri içerisinde birbiri içerisine geçmiş birçok unsur yer alır. Yazıları takip eden görseller, eklere iliştirilmiş videolar bulunur. Tüm bunların web sitesini açtığımızda düzgün bir şekilde yüklenmesini, site içerisindeki konumlandırmaların doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan şey ise HTML’dir. İnternete girdiğinizde tercih ettiğiniz arama motoru ve tarayıcı ne olursa olsun, HTML kodları, kullandığınız arama motoruna açacağınız web sitesi hakkında gerekli bilgileri sunar. Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltması olan HTML, dilimize çevrildiğinde ‘Hiper Metin İşaretleme Dili’ olarak adlandırılabilir. İsminde de geçtiği gibi HTML, bir programlama dili değil, bir işaretleme dilidir.

HTML Neden Programlama Dili Değildir?

Günümüzde aktif olarak kullanılan son sürümü HTML5 olan bu kavram, yalnız başına işlem yapılabilen bir programın yazılması için yeterli değildir. Bu işaretleme dilini yorumlayabilen programcıların çalışmaları sonucu, programlar yazılmaktadır.

İnternete girdiğimizde açtığımız web sitelerinin kullanıma hazır hale getirilmesinde yardımcı olarak tercih edilen bir unsurdur. Siteleri yüklemek için kullandığımız internet tarayıcıları (Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer) bu işaret dilinde yer alan kodların işlenmesini gerçekleştirir. Kodlar üzerinde gerçekleşen bu işlem sonucu, bizim kullanmamız için hazır web sayfaları oluşur.

HTML Kodu Nasıl Yazılır?

Oldukça basit temellere dayalı bir sistemi vardır. Programlama dillerine oranla kullanımı daha kolaydır. Ek bir program veya yazılıma ihtiyaç duymadan bilgisayarı olan herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Düz metin yazılan herhangi bir uygulama üzerinde (Microsoft Word, not defteri, Wordpad, Onenote gibi) yapılabilir. Kod yazma işlemi başladığında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta ve uyulması gereken kullar vardır.

 • HTML kodları yazıldıktan sonra dosya kaydedilirken, htm, xhtml veya html şeklinde adlandırılmalıdır.
 • “<…>” Noktalı yer içerisine yazılan kodlara tag/etiket denir. Kodlar, etiketler bütünüdür.
 • Kodların doğru şekilde işlenmesi için açılan her etiket kapatılmalıdır. Etiket kapatma işlemi “/” ile yapılır.
 • Kodlama dili olarak İngilizce kullanılır.
 • Yazım işlemleri sırasında genellikle küçük harfler tercih edilse de hem küçük hem de büyük harflerin kullanımı uygundur.

HTML Etiketleri

 • <html>: Tüm kodlar (bir istisna hariç- Doctype) bu etiketin içerisinde yer alır. En başta açılan ve en sonra kapatılan tag’dir. Head ve body olmak üzere ikiye ayrılır.
 • <head>: Web sayfası üzerine direkt olarak yansımayan kodlardır. Çeşitli tanımlamalar bu bölümde yer alır.
 • <body>: Web sitesi açıldığında görüntülenen içerikler bu kısımdadır. Etiketlerin büyük bir çoğunluğunu body oluşturur.
 • <title>Başlık</title>: Kullandığınız internet tarayıcısının açılan sekmesinde görünen başlık buraya yazılır.
 • <!DOCTYPE html>: Daha önce de bahsettiğimiz gibi en güncel HTML sürümü, HTML5’tir. Yazılan sayfanın başlangıcında yer alan bu etiket, kullanılan sürümü belirleyen kısımdır. HTML etiketinin içinde direkt olarak yer almayan tek bölüm budur.
İnternet Nedir?

İnternet Nedir?

Bizim bildiğimiz haliyle internet 1980’li yıllarda son halini kazanmıştır ve geçen her yılla birlikte kullanımı daha da yaygınlaşmaktadır. Her türlü teknolojik cihazın sonsuz bir bilgi havuzu haline dönüşmesini sağlayan bu araç, hayatı sayısız yönden daha iyi hale getirmiştir. Yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda kullanım alanları kısıtlı olsa da günümüzde her türlü iş internet üzerinden halledilebilmektedir. Sosyal medya, haber siteleri, oyunlar, uygulamalar ve eğlence platformları, banka işleri gerçekleştirilebilen siteler, alışveriş platformları, eğitici videolar… Tek tıkla ulaşıma açılan içeriklerin zenginliği akıl almaz bir noktaya varmıştır.

İnternet Nasıl Çalışır?

Evlerde, ofislerde, kütüphanelerde, kafelerde, restoranlarda, kısacası her türlü çalışma alanında bir modeme bağlanarak kablosuz internet erişimi sağlayabilirsiniz. Peki bu internet modemlere nasıl aktarılıyor? İnternet cihazlara nasıl bağlanıyor?

Modemler, direkt olarak genel bir internet ağıyla bağlantı kurmaz. Bu ikisi arasında işlev gören ara bağlantılar yerel ağlar ve genel ağlar bulunur. Birçok unsurun köprü görevi üstlenerek birbirini tamamlaması ve uyum içerisinde çalışması sonucu internet bağlantıları gerçekleşir. Bu unsurlardan bazıları; router, ethernet kablosu, baz istasyonları, fiber optik kablolar, yer altında döşenen yerel kablo hatları ve bunların yönlendiriciler aracılığıyla bağlandığı genel hatlardır. Tüm bunların birbiri ardına eklenmesi sonucu, bilgisayarlara, telefonlara, televizyonlara, akıllı saatlere, tabletlere aktarılan internet elde edilir.

İnternet Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

İnternetin günümüz şartlarında en çok fayda sağlayan kullanım alanı, iş hayatı üzerinde olmuştur.  Son yıllarda internet üzerinde yeni şirketler doğmakta ve yükselmektedir. Bu şirketlerin fiziksel olarak hiçbir ofisi, binası, çalışma alanı olmasa da başarıya ulaşabilmektelerdir. Hatta ‘home office’ çalışma şartlarını mümkün kılan internet, günümüzde birçok insan için kolaylıklar sağlamıştır.

Bu teknolojik aracın günlük olarak herkes tarafından kullanılan unsurlarından bir diğeri ise sosyal medyadır. Sevdiklerimizle, ailemizle, arkadaşlarımızla sürekli olarak iletişimde kalmamızı sağlayan bu platformlar, ilişkiler üzerinde pozitif etkiler yaratmıştır. Sosyal medya platformlarınızı kendinizi ifade edebileceğiniz bir yer olarak kullanabilir, hayatınızdaki yenilikleri çevrenizle paylaşabilir ve sevdiklerinizin yaşamlarında olanları takip edebilirsiniz. Tüm bunları mümkün kılan şey ise internettir.

Türkiye’de İnternetin Tarihi

1980’lerde keşfedilen bu teknolojinin ülkemize gelmesi yaklaşık bir on yılı bulmuştur. İlk internet bağlantısı, ODTÜ ve TÜBİTAK’ın ortak çalışmaları sonucu 12 Nisan 1993’de sağlanmıştır. Ülkemize geldiği ilk yıllarda TÜBİTAK’ın ve seçili üniversitelerin kullanımına açıktı. Bu seçili üniversiteler, internet bağlantılarını ancak ODTÜ ve Ege Üniversitelerinde bulunan temel baz istasyonları aracılığıyla alabiliyorlardı. Geldiği ilk yıllarda eğitim ve araştırma amaçlarıyla kullanılan internet, hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle teknolojik cihazların daha erişilebilir bir hal kazanması, internet kullanımını hızlandıran faktör olmuştur. İlerleyen yıllarda internetin, ilk olarak üniversiteler içinde kullanımı artmış, daha sonra büyük şirketler ve kurumlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Ev içinde bireysel kullanımının popülerlik kazanması ise 2000’li yıllarda gerçekleşmiştir.

http Error 500 Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

http Error 500 Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Birçok yazılımın uyum içerisinde çalışması sonucu kullanıma hazır gelen web siteleri, farklı durumlarda hata verebilmektedir. Bu durumlarda, siteye bağlanmaya çalışıldığında bir hata kodu ile karşılaşılır. http Error 500 hatası, sıklıkla karşılaşılan kodlardan birisidir. Bu hata kodu, web sitesi sunucusuyla bağlantıda bir sıkıntı olduğunu gösterir. 500 Internal Server Hatası olarak da bilinen bu durum, sorunun kaynağını tam olarak göstermez. Sunucudan cevap alınmasını engelleyen bu hatanın düzeltilmesi için, olası sorun kaynaklarının bilinmesi ve bu durumlarda yapılması gerekenlerin tanınması gerekir.

http Nedir?

Hyper Text Transfer Protocol’ün kısaltması olan http, dilimize çevrildiğinde ‘Hiper Metin Transfer Protokolü’ olarak adlandırılabilir. Bir web sitesini açmak için gerekli olan unsurlardan birisidir. Erişiminize açık olan bir site sayfasını yüklerken bağlantınızı sağlayan bir köprü niteliğindedir. Bu uzantının olmaması veya hatalı olması durumunda, web sitelerinden istediğiniz verileri alamazsınız ve site yüklemesini tamamlayamazsınız.

http Error 500 Hatasına Neden Olan Durumlar

Error, her türlü teknolojik cihazdaki bütün uygulamalarda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kullandığınız platformların, yüklediğiniz uygulamaların ve açtığınız sitelerin, çalıştıkları şekilde çalışmalarını sağlayan birçok yapıtaşı bulunur. Bu yapıtaşlarının bir tanesinde sıkıntı oluşması cihaz üzerine error olarak yansız. http Error 500’ün oluşmasına neden olabilecek çeşitli durumlar vardır. Bunlardan bazıları:

 • PHP bellek limitinin aşılması
 • .htaccess dosyasının hatalı bir şekilde kurulması
 • Uyumsuz WordPress güncellemeleri
 • Sunucuya gelen aşırı istek sonucu devre dışı kalması
 • Hatalı kodlamalar
 • Dosya izinlerinin veya isimlerinin geçersiz yapılandırılması

http Error 500 Hatası Nasıl Düzeltilir?

 1. Sitenin yedeklenmesi: Herhangi bir hatayla karşılaşsanız da karşılaşmasanız da yapmanız gereken işlemlerden birisidir. Sitenizin bir yedeğinin olması, veri kaybetmemeniz ve olası bir sorun durumunda kopyalama işlemleri sayesinde eksiklerinizi kapatmanız açısından çok önemlidir. Web sitenizin güvenliğini arttıracak bir uygulama, düzenli aralıklarla bu yedekleme işlemini gerçekleştirmek olacaktır.
 2. Kodlama hatalarının düzeltilmesi: Kodlama hatalarında en çok karşılaşılan problem .htaccess dosyaları ve bunların hatalı bir şekilde kurulmasıdır. Bu durumda .htaccess dosyasını yeniden adlandırmayı deneyebilirsiniz. Sorunun çözümü için yeterli değilse .htaccess dosyasını tamamıyla yediden yapılandırmanız gerekebilir.
 3. WordPress sorunları: Uyumsuz güncellemeler veya hatalı eklentiler, WordPress problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemin http error 500’e sebep olması durumunda, tüm WordPress eklentileri gözden geçirilerek hatalı bölüm bulunmalıdır.
 4. PHP bellek limiti problemleri: Limit aşılması da sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisidir. PHP bellek limitini belirleyen iki faktör vardır. Bunlar hosting firmanız ve WordPress’tir. WordPress’te yaşadığınız herhangi bir sorunun PHP belleğine yansıması sonucu limitinizin düşmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Limit aşımı durumunda artış istekleriniz için hosting firmanızdan yardım da alabilirsiniz. Çünkü bazı durumlarda WordPress limit artışında bulunmaya çalışsa bile hosting firmanızın belirlediği sınıra ulaştığında daha fazla ilerleyemeyecektir.
IP Nasıl Değiştirilir?

IP Nasıl Değiştirilir?

Bir kimlik numarası görevi üstlenen IP adresleri, internet bağlantısının önemli unsurlarından birisidir. Bu adresin birçok farklı çeşidi ve özelliği bulunmaktadır. Internet Protocol Address’in kısaltması olan IP adresi, internet bağlantısı olan her cihazda bulunur.

Modemlere internetin bağlanmasını sağlayan çeşitli özel şirketler vardır. Bunlar arasında popüler olarak tercih edilenlerden bazıları, Superonline, TTNET ve Vodafone’dur. Modeminizin yer aldığı kapsama alanı içerisindeki cihazların internet bağlantısı bu şirketler aracılığıyla sağlanır. Özel internet sağlayıcı şirketler aracılığıyla sunulan IP’ye harici IP adı verilmektedir. Kullandığınız her modemin üstünde fabrika çıkışlı olarak gelen harici bir IP adresi yer alır. Farklı teknolojik cihazlar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, televizyonlar, bu adres aracılığıyla ortak bir internete bağlanırlar. Otomatik olarak verilen bu adres, dinamik veya sabit adres olmak üzere iki şekilde gelebilir.

Dinamik IP ve Sabit IP Nedir?

Dinamik IP adresleri, kullanıcılar tarafından bireysel olarak sahip olunan adreslerdir.  Sabit olanlar ise, şirketlerin veya çeşitli kurumların kullandığı adresler olarak adlandırılabilir. Bu ikisi harici IP adresi olarak adlandırılan kategoridedir. Bunlar dışında dahili IP adresi de bulunmaktadır. Dahili IP adresi, aynı internet bağlantısı içerisinde yer alan her türlü elektronik cihazın adresidir.

Dilimize çevrildiğinde ‘İnternet Protokolü’ anlamına gelen IP, farklı cihazlar için ortak bir adres haline gelebilmektedir. İnternet bağlantısını tek çatı altında toplayan bir rakamlar bütünü gibidir. Sayılı dakikalar içerisinde kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Adres değişikliği için ilk olarak mevcut IP adresinin öğrenilmesi gerekir. Bunu aşağıdaki adımları takip ederek başarabilirsiniz:

 1. Bilgisayarın “Başlat” menüsünü açın
 2. “Çalıştır” penceresini açın
 3. “Çalıştır” penceresine cmd yazın
 4. Karşınıza çıkan komut penceresine jpconfig yazın ve enter’a basın
 5. Karşınıza çıkan rakamlar, mevcut IP adresinizdir (00.00.000.000 şeklindedir)

Mevcut adresi öğrendikten sonra değiştirme için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 1. Windows + R’ye basın
 2. Karşınıza çıkan ağ bağlantıları penceresinde ‘ncpa.cpl’ yazın ve enter’a basın
 3. Önünüze çıkan penceredeki kablosuz ağ bağlantısı üzerinde sağ tıklayıp özellikleri açın
 4. Açılan yeni pencerede ‘Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)’ seçeneğine tıklayın
 5. Bu pencerenin sağ alt köşesindeki özellikler seçeneğine tıklayın
 6. Açılan yeni pencerede aşağıdaki IP adresini kullan ve aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneklerine tıklayın
 7. IP adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi, tercih edilen DNS sunucusu, diğer DNS sunucusu kısımlarındaki rakamları doldurun
 8. ‘Çıkarken ayarları doğrula’ seçeneğine tıklayın
 9. Bu noktada sistem yeni IP adresini otomatik olarak test eder
 10. Tamam tuşuna basarak çıkın

IP Adresi Neden Değiştirilir?

Yukarıdaki adımları takip ederek kolaylıkla değiştirilebilen bu adresin çeşitli durumlarda değiştirilmesi gerekebilir. Girmek istediğiniz internet sitesi veya sosyal medya platformu, bulunduğunuz bölgede hizmet vermiyorsa, IP adresinizi değiştirerek giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca giriş yapacağınız bir siteye farklı bir kimlikle ve profille giriş yapmak istiyorsanız da aynı şekilde IP adresinizi değiştirerek bunu başarabilirsiniz.

Portal Nedir?

Portal Nedir?

Günlük olarak neredeyse herkesin kullandığı araçlardan birisi olan interneti oluşturan birçok unsur bulunmaktadır. Filmler izlediğimiz, işlerimizi hallettiğimiz, sosyal medyada gezindiğimiz, eğitim aracı olarak kullandığımız internetin, düzgün bir şekilde çalışması için bu unsurlar gereklidir. Portal da bu unsurlar arasında yer alır.

Yabancı kökenli olan portal, dilimize çevrildiğinde kapı veya geçit olarak adlandırılabilir. Temel görevi, kelime anlamına benzeyen portal, zengin bir içerik koleksiyonuna açılan kapıdır. Zengin içerik koleksiyonlarının ana teması değişse de kapsamlı olmaları ve sürekli olarak yenilenmeleri, ortak özellikleri olarak kalır. Web tasarım hakkında genel bir fikri olanların yakından tanıdığı portal siteleri, birçok farklı amaç için kullanılabilir.

İlk Portal Siteleri

İlk olarak 1996 yılında ‘MyYahoo!’ aracılığıyla kullanıma açılmıştır. Portalın bu ilk hali, kalıcı olmasını sağlayan birçok özellik sunmuştur. MyYahoo!’nun ortaya koyduğu bu teknoloji sayesinde, site ziyaretçileri kendi profillerini oluşturarak karşılaştıkları içeriklere yön vermekteydi. Görmek istedikleri içerikleri seçebilmekte ve ilgi duydukları konular hakkındaki en yeni haberlere çaba göstermeden ulaşabilmektelerdi. Yıllar geçtikçe Web 2.0. standartları doğrultusunda geliştirilen ve her biri eskisinden daha kapsamlı olan portallar ortaya koyulmuştur.

Klasik bir arama motorunun sunamadığı özellikler de sunan portallar, şirket sahiplerinden kullanıcılara kadar herkese birçok fayda sağlamıştır. Yıllar içerisinde öne çıkmış ve popülerlik kazanmış portallardan bazıları, Yahoo!, MSN, iGoogle ve AOL’dir.

Portal Ne İçin Kullanılır?

Kapsamlı bir yapıya sahip olması ve zengin içeriklerin yer alması, portal sitelerinin spesifik bir amaç için kullanıldığını söylemeyi imkânsız kılmaktadır. İnterneti kullandığınız her türlü hizmeti tek bir çatı altında toplamaktadır. Tüm dünya çapında kullanılan bu siteler, oldukça popülerdir. Sürekli olarak yenilenen yapısı, portal siteleri her açıldığında güncel bir içerikle karşılaşılmasını sağlar.

Portal siteleri, tek bir amaç için kullanılmaz. O günkü ihtiyaçlarınız ve isteklerinize göre şekil verebileceğiniz amaçlar için kullanılabilmektedir. Ülkemizde çok çeşitli portal siteleri farklı zamanlarda popülerlik kazanmış olsa da bunlar arasında en kalıcı olan Yahoo olmuştur. Bir arama motoru olarak da kullanılan Yahoo, yüksek performansı ile kullanıcıları kendine girmiştir. Bu portal sitesini ilk açan kişiler ana sayfalarında güncel haberlere, popüler olarak tercih edilen alışveriş ve ürün seçeneklerine, çeşitli oyunlara ulaşabilirler. Portal sitesinde bir profil oluşturduktan ve bir süre kullandıktan sonra, ana sayfanızda ortaya çıkan içerikler, baktığınız ve zaman harcadığınız içerikler doğrultusunda güncellenecektir. Böylelikle karşınıza çıkan haberlerin, oyunların, yazıların, ürünlerin, ilginizi çekme olasılığı da artacaktır. Sürekli olarak güncellenen bu sayfa, ilk bakışta dağınık gibi görünen ancak belirli algoritmalara göre seçilen içerikler bütünüdür.

Portal siteleri sayesinde haber sitelerini özel olarak açıp okumasanız bile en güncel haberleri takip edebilirsiniz. Film sitelerini açıp bakmasanız bile, vizyona son giren filmlerden haberdar olabilirsiniz. Kısacası gündemi takip edebilirsiniz, hatta bütün bunları hiçbir çaba harcamadan başarabilirsiniz.

WAN Nedir?

WAN Nedir?

Teknik terimlerini bilmesek de her gün kullandığımız belli başlı teknoloji unsurları vardır. WAN’da bunlardan birisidir. WAN’ın birçok farklı örnekleri olsa da günlük olarak en çok kullanılan ve herkes tarafından bilinen tipi internettir. Temel olarak çoklu teknolojik cihaz bağlanmasını sağlayan bir ağ niteliğindedir. Farklı cihazlar arası iletişimi sağlayan bu ağ, dünyanın dört bir yanından bağlanılabilen bir unsurdur. Bu özelliği sayesinde, mesafe kavramının ortadan kaldırılmasını sağlar ve kısa bir sürede farklı noktalara ulaşılmasını mümkün kılar. Global ve yerel ağların bir araya toplandığı geniş bir ağ bütünü olan WAN, ‘Wide Area Network’ un kısaltmasıdır. Dilimize tam anlamıyla çevrildiğinde ‘Geniş Alan Ağları’ olarak adlandırılabilir.

LAN Nedir?

LAN, yerel alan ağı anlamına gelen yapılardır. Hem coğrafi olarak ölçtüğümüzde hem de bağlanan ağ miktarı açısından baktığımızda WAN’a göre oldukça sınırlıdır. Kendi içerisinde birleşen yerel ağların daha büyük bir bağlantı mekanizmasını oluşturması sonucu WAN meydana gelir.

Yerel alan ağı olan LAN, bir ev, bina, iş yeri, okul, ofis olarak düşünülebilir. WAN ise, ilçeler, şehirler ve ülkelerin oluşturduğu bağladır. Bu ağların hepsi, kullanıcı sayısı, veri aktarım hızı, kullanım özellikleri gibi unsurlar göz önünde bulundurularak değiştirilebilecek özelliklere sahiptir. Popüler olarak kullanılan LAN unsurlarından birisi Ethernet’tir. LAN, WAN’a oranla daha hızlıdır ancak kapsama alanı daha dardır. WAN, kısmen daha yavaş olsa da kapsama alanı bir ülke kadar bile geniş olabilmektedir. Bu özelliği sayesinde, farklı ihtiyaçlara bir cevap niteliğinde olan kapsamlı bir erişim sunar.

WAN Özellikleri

WAN, bant genişliğinin geliştirilebilir olması gibi özelliklerinden dolayı oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Erişilebilirliği arttıran bu sistem, artan ağ trafiğinin yönetilmesi konusunda da yardımcı olur. Ağ hata toleransının geliştirilebilir olması, gelişime açık bir yapıya sahip olmasını garantilemiştir. İşle ilgili konularda verimliliğin arttırılması noktasında da yardımcı olmuştur. İş esnekliğinde maksimizasyon sağlamış ve dijital ortamda yürütülebilmesine fırsat sunmuştur. Tüm bu faydaları ve özellikleri WAN’ın popüler olarak tercih edilen bir teknoloji olmasını sağlamıştır. Ayrıca düşük maliyetli bir yapıya sahip olması, onu sürdürülebilir bir teknoloji kılmıştır.

Wan Portu Nedir?

WAN portu, internetin dağıtılması konusunda önemli bir detaydır. Elinizde bulunan modeminizde belirli Ethernet portları bulunur. Bunlardan dördüncüsü WAN portu olarak da kullanılabilmektedir. Peki bu WAN portu tam olarak ne işe yarar?

WAN portu, internetin kaynağıyla sizin aranızda bir köprü görevi görür. Bu köprü sayesinde kullandığınız çoklu elektronik cihazlar arasında internet paylaştırmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Modemlerde yer alan bu port, farklı odalarda, farklı evlerde, farklı katlarda bulunan internetin modemler arası bağlantı kurarak aktarılmasını sağlar. Bu bağlantı sayesinde şirketin üst kattaki ofisleriyle aynı interneti kullanabilir veya komşularınızla internetinizi paylaşabilirsiniz.

Portfolyo Nedir?

Portfolyo Nedir?

Öğrencilerin eğitim süreçlerindeki performanslarını ve çalışmalarını değerlendirmeleri oldukça önemlidir. Sürekli olarak kendini geliştirmeye dayalı olan, başarıyı arttıran bir süreç yönetmenin sırrı, budur. Hayatın ve iş dünyasının birçok alanında kullanılan yöntemlerden birisi portfolyo oluşturulmasıdır. Çalışma ve belgelerin bir araya toplandığı bu dosyada, öğrencilerin başarıları, kazandıkları, öğrendikleri, güçlü olduğu alanları ve içinde bulunduğu sektör hakkında oluşturduğu her türlü eseri yer alır. Bu çalışma koleksiyonu, bir ürünler bütünüdür. Birçok farklı unsur ve element içerir. Çok yönlü ve kapsamlı olması, bireysel ilerlemenin takip edilmesi konusunda oldukça yeterli olmasını sağlar.

Portfolyo Neden Önemlidir?

Öğrencilerin, iş ve staj başvurularında profesyonel bir görünüm çizmesi oldukça önemlidir. Yaptıkları çalışmaların, eğitimleri hakkındaki ayrıntıların ve oluşturdukları eserlerin bir noktada toplanması, sunulabilir bir dosya haline getirilmesi, onları herkesten bir adım öne taşıyacaktır. Bu dosyalar, karşınızdaki birey veya kurumun sizi tam olarak tanımasını sağlar. Başvurduğunuz pozisyon için değerlendirilme şansınızı arttırır. Şimdiye kadar başardığınız unsurları içeren bu koleksiyonlar, başarabileceğiniz şeyler ve sunabileceğiniz hizmetler hakkında ipuçları içerir. Portfolyonuzu sunduğunuz kişi veya kişilerin için bir referans niteliğindedir.

Freelance Çalışma Alanlarında Portfolyonun Önemi

Geliştirdiğiniz yeteneklerinizi, elde ettiğiniz bilgilerinizi ve inşa ettiğiniz kariyerinizi, freelance çalışma alanlarında kullanmak istiyorsanız, bir portfolyoya sahip olmanız oldukça önemlidir. Portfolyo, müşterilerinizin direkt olarak sizin hizmetlerinizi satın aldığı bir sistem olan freelancede karşılıklı güvenin temellerini sağlamlaştırır. Müşterinin aradığı hizmetle sizin sunabildiklerinizin birbiriyle örtüşmesini sağlar. Daha önce yaptığınız işleri veya oluşturduğunuz eserleri, potansiyel müşterilerinizle bu toplu koleksiyon aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Her yaptığınız işle portfolyonuzu genişletebilirsiniz. Önceki işlerinizi görüp seven ve size güvenen bir müşteriyle çalışmak, alternatifine oranla çok daha kolay bir seçenektir.

Klasik tipteki portfolyolar fiziksel basılı kopyalar halinde olsa da bu hem pahalı hem de günümüz şartlarına pek uygun olmayan bir seçenektir. Dijital ortamda hazırlanmış bir portfolyoyu daha kolay şekilde potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca dijital ortamda bu dosyaların oluşturulması çok daha pratik bir süreç olur.

Portfolyo Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan çalışmalar ve oluşturulan eserler gibi, portfolyonun her ayrıntısının da kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Profesyonel bir görünüm ortaya koymak kadar kendi kişiliğinizi ortaya koymak da önemlidir. Bu da her öğrencinin oluşturduğu dosyanın kendine has olacağı anlamına gelir. Kısacası, bireysel bir performans değerlendirmesi olan bu çalışma dosyalarının oluşturulması kişisel ve bireysel bir süreçtir.

Dijital ortamda bir portfolyo oluşturmaya karar verirseniz sunum yapmaya uygun bir formatı olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde gerekli durumlarda çalışmalarınızı bu şekilde de paylaşabilirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz dosya formatının (Word, PDF, PowerPoint) farklı elektronik cihazlarda açılabilmesi ve ara yüzlerine uyum göstermesi de önemlidir. Portfolyonuzu oluştururken belli başlı birkaç noktaya dikkat ederek oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Browser Nedir?

Browser Nedir?

İnternet üzerinden halledilen işlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar sadece oyunlar ve sosyal medya için kullanılan bu araç, günümüzde yeni şirketlerin ortaya çıktığı ve yükseldiği bir yer halini almıştır. Hayatın her alanını etkileyen bu aracın düzgün bir şekilde kullanılması ve sağladığı tüm faydalardan yararlanılabilmesi için temel unsurlarının iyi bilinmesi oldukça önemlidir. Bu temel unsurları bilmek, internet üzerinden daha fazla bilgiye ulaşmanıza imkân sağlayabilir, kazançlarınızı arttırabilir, ufak tefek işlerinizi online olarak hallederek zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. İnternet kullanıcıların karşısına çıkan ilk terimlerden birisi Browser’dır.

Browser Nedir?

İnternet kullanan herkes bir browser kullanıyordur. Dilimize çevrildiğinde tarayıcı anlamına gelen browser, açtığınız tüm web sitelerine erişmenizi sağlayan unsurdur. Popüler olarak kullanılan browserlardan bazıları; Google Chrome, Safari, Internet Explorer, Firefox, Mozilla’dır. Tarayıcılar, belli temeller üzerine kurulmuş yazılım ve programlar bütünüdür. Neredeyse herkesin her gün kullandığı tarayıcılar, internette aramayı mümkün kılan platformlardır. Her platformun sunduğu farklı özellikler bulunmaktadır. Bazı özellikleri farklı olsa da temelde sağladıkları hizmet aynıdır. İnternetle ya da başka bir deyişle World Wide Web ile kullandığınız teknolojik cihaz arasında bir köprü görevi görürler.

Browser Neler Sunar?

Her türlü web sitesine olan bağlantı bu köprü görevi gören yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilir. İnternette okuduğunuz her yazıya, görüntülediğiniz her resme, izlediğiniz her videoya, indirdiğiniz her dosyaya erişiminiz browserlar ile sağlanmıştır. Düzgün bir şekilde çalışan web siteleri her türlü browser ile uyum gösterir. Yani sunulan browser seçenekleri arasından hangisini seçerseniz seçin, istediğiniz tüm web sitelerine girebilir, her türlü platforma erişim sağlayabilirsiniz.

Tarihteki İlk Browser

Geçen yıllarla ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok browser alternatifi ve farklı özellikler sunan seçenekleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu kadar çeşitlilik olsa da bu teknolojik gelişme hayatlarımıza girdiğinde sadece bir browser vardı. Unix adıyla tanınan bu browser kullanılmaya başlandığında dünyanın büyük bir çoğunluğu için uzak bir hikâyeden ibaretti. Bunun ardından Netscape şirketinin Navigator isimli yazılımı duyulmaya başlasa da o da büyük ve kalıcı bir popülerlik kazanamamıştır. Dünya çapında kullanılmaya başlanan, evlere internet erişimini taşıyan browser bunlardan sonra hayatlarımıza giren Internet Explorer olmuştur. Alternatiflerine oranla, gelişime daha açık olması, kolay kullanımı ve hızlı çalışması ile beğenileri toplayan Explorer, günümüzde dahi kullanılmaktadır. Google Chrome gibi şu anda popülerlik açısından ilk sıralarda yer alan browserların kullanıma açılması, daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir.

İnternete erişimi olan herkesin kullandığı yazılımlar bütünü olan browserlar, hayatlarımızın büyük bir parçası haline gelmiştir. Hepsinin farklı bir çalışma stili, özellikleri ve programı bulunan bu seçeneklerin fazlalığı, teknoloji çağının sunduğu zenginliklerden birisidir. Herkes farklı browserları denedikten sonra kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olanı seçebilme şansına sahiptir.

Firebase Nedir?

Firebase Nedir?

Teknolojinin hayatlarımızı getirdiği şu noktada, her işimizi halledebileceğimiz, her ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar mobil ortamda açılabildiği gibi, bilgisayar veya tablet gibi farklı cihazlarda da kullanılabilmektedir. Her türlü teknolojik cihazın ara yüzüne uyum sağlayacak şekilde tasarlanmaktalar. Firebase, her işimizi karşılayan bu uygulamaların geliştiricilerinin her türlü ihtiyacını karşılayan bir platformdur. Google aracılığıyla sunulan bu hizmetler, ücretsizdir. Çeşitli özellikler sunan, kullanıcı erişimine açık olan bir uygulamaya sahip olduğunuzda, takip etmeniz gereken farklı unsurlar, ölçmeniz gereken kriterler bulunur. Firebase tam olarak bunu yapmanıza imkân sağlar.

Firebase’in Sunduğu Hizmetler

Bir uygulama geliştirdiğinizde Firebase aracılığıyla erişebileceğiniz farklı bilgiler ve uygulayabileceğiniz çeşitli özellikler edinirsiniz. Platformunuzda toplu bildirim gönderimi yapabilir, eşzamanlı bir veri tabanına erişebilir, kullanıcı girişlerinde yetkilendirmeler oluşturabilirsiniz. Performans ve hata test ortamları sayesinde, profesyonel bir süreç yürütebilirsiniz. Depolama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Makine öğrenmesi kitleri, platform içerisinde ortak bir uygulama analizi, reklam araçları gibi farklı özelliklerini kullanabilirsiniz. Tüm bu hizmetler sayesinde ve Firebase’in Google aracılığıyla sürekli kendini yenileyen yapısı sayesinde, ihtiyacınız olan her türlü veriye ulaşabilirsiniz.

Firebase Ne İşe Yarar?

Firebase’in bu kadar sevilerek kullanılmasının ve popüler olarak tercih edilmesinin temel nedeni, sunduğu çoklu hizmet paketidir. Bu çoklu hizmetlerin ve yüksek performansın ücretsiz olması da popülerliğinin dünya çapında artmasını sağlamıştır. Normalde birden fazla araç aracılığıyla yürütülen bu işleri tek bir çatı altına toplayan Firebase, uygulama sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Uygulama sahipleri yönetim panelleri sayesinde, yeni kullanıcı kaydı, oturum açılması, kapanması, ziyaretçi verilerinin analizi gibi unsurları kontrol edebilmektedir.

Her türlü teknolojik cihazla bağlanılabilen ve her hizmeti sunan uygulama için kullanılabilen Firebase, uygulama üretimini ve geliştirmesini hızlandırmıştır. Normal şartlar altında teker teker ayarlanması gereken unsurları birleştiren, farklı hizmetleri bir pakette toplayan ve kodlamaya gerek kalmadan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan Firebase, zamandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Google’ın Firebase dışında sunduğu birçok hizmet ve özellik bulunmaktadır. Firebase de dahil olmak üzere tüm bu hizmetlere erişim sağlamak için yapmanız gereken tek şey bir mail adresi adı altında açılmış Google hesabına sahip olmaktır. Bu hesabınız sayesinde Firebase’in sunduğu tüm özelliklere ve sağladığı tüm hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Oldukça kapsamlı olan bu platform sayesinde, olağanüstü işlere imza atabilirsiniz. Her türlü akıllı cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Firebase’de proje oluşturmaya başladıktan sonra platformun alt yapısı yapmak istediğiniz her işlem hakkında yeterli bilgiyi sunarak sizi yönlendirir. Farklı tipteki cihazlar ve akıllı ara yüzlerin entegrasyon işlemlerinin yapılması gerekir. Yapmak istediğiniz tüm işlemleri kolayca yapmanıza fırsat sunan Firebase, kolay kullanımı ve kapsamlı özellikleri sayesinde birçok şirket tarafından sevilerek tercih edilmektedir. Google hizmetlerinden en çok beğeni toplayanlar arasında yer alır.