Yapay zekâ, birkaç sene önce hayatlarımıza girmiş olan ve yakın zamanda çıkacak gibi görünmeyen kavramlardan birisidir. Ekonomi, iş imkanları ve yaşama koşulları üzerinde yaratacağı etkiler, yapay zekâ çalışmaları yürütülmeye başlandığından beri tartışılan konulardır. Bu etkilerin, olumlu yönde mi olumsuz yönde mi olacağı ise hala tartışma konusudur. Yapay zekâ kısaca, teknoloji ürünü olan aletlere- bilgisayarlara, telefonlara, tabletlere ve hatta evlere- insan benzeri bir düşünme sisteminin entegre edilmesidir. Çevreden topladığı bilgileri ve veri tabanına eklenen unsurları birleştirerek sorulan sorulara en mantıklı cevabın verilmesini sağlayan teknolojik araçlardır.

Makine Öğrenimi (Machine Learning) ve Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir?

Makine öğrenimi ve derin öğrenme, yapay zekayı oluşturan kavramlardan ikisidir. Bu kavramlar, çalışmaların yürütüldüğü seneler içerisinde gelişim gösteren yapay zekâ kavramının geldiği noktayı gösterir. Makine öğrenimi, belirli bir veri tabanına girilen bilgiler sonucu insani düşünme yeteneği sınırında rasyonel sonuçlar oluşturur. Derin öğrenme, makine öğrenimine oldukça benzese de belirli temel farklılıkları vardır. Derin öğrenmede de belirli bir veri tabanı oluşturulsa da bu veri tabanı içerisindeki bağlantıların kurulması işlemi de gerçekleştirilir. Bu bağlantıları beynimizdeki hücreler olan ‘nöronların’ birbirleri ile kurdukları bağlara benzetebiliriz. İnsan beyninde nöron bağları sonucu oluşmuş yollar, öğrenmenin, hafızanın ve farklı olaylar arasında benzerlikler kurmanın gerçekleşmesini sağlar.

Özetle, makine öğrenme bir bilgiyi direkt olarak işleyerek sonuca ulaşmayı sağlayan bir yapay zekâ ürünüdür. Derin öğrenmede ise, bilgiler arasında oluşan bağlar ve özel bir bilgi işleme mekanizması vardır. Elde edilen sonuç, direkt değildir, bir sürecin ürünüdür.

Yapay Zekâ Günlük Hayatta Nerelerde Karşımıza Çıkmaktadır?

Son teknoloji ürünü bu kavram, hala bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir hikâye gibi gelmektedir. Ancak her geçen günle birlikte hayatlarımızın farklı bir kısmında etkisini göstermeye başlamıştır. Artık günümüzü bir çeşit yapay zekâ ürünüyle karşılaşmadan tamamlamak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Örneğin, neredeyse her alışveriş uygulamasında baktığınız ürünlerin bilgilerini toplayan bir yapay zekâ olduğunu biliyor muydunuz? Sizin göz attığınız ürünleri baz alarak beğenebileceğiniz başka ürünleri bir araya getiren bu yapay zekâ, öneriler adı altında bir liste sunar. Siz de almak istediğiniz ürünleri nasıl tahmin ettiklerini merak edersiniz. Büyük şirketlerin ve kapsamlı kuruluşların web sitelerinde ve uygulamalarında akıllı asistanlar yer almaktadır. Bu asistanlar da yapay zekâ temeline dayalı bir teknolojidir. Tanımlı bir veri tabanına sahiplerdir ve sorduğunuz sorulardaki anahtar kelimeleri baz alarak ihtiyacınız olan içerikleri size sunar veya sorularınızı cevaplarlar. Aynı şekilde sohbet robotları da bu şekilde çalışmaktadır.

Son zamanlarda ortaya koyulmuş bilim kurgu filmlerinin neredeyse hepsinde belirli bir düzeyde yapay zekâ konusu işlenmektedir. Gelecekte ne olacağı tam olarak bilinmese de yapay zekanın ve sağladığı hizmetlerin, hayatımızda daha büyük bir yer kaplamaya başlayacağı kesindir.

Bir yorum Yaz