Renkler, en büyük görsel etkiye sahip olan araçlardan birisidir. İnsanlar üzerinde psikolojik olduğu kadar fiziksel değişiklere de yol açabilirler. Sevdiği bir rengi gören kişinin kan basıncı düşer, vücudu sakinleşir, genel bir huzur ve mutluluk haline kapılır. Renklerin uyumlu şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan tasarımlar, bu büyük etki yüzünden çok önemlidir.

Her rengin temsil ettiği farklı anlamlar, yarattığı farklı duygular vardır. Bu duygular ve anlamlar evrensel olmasa da toplumun büyük çoğunluğu üzerinde aynı etkiyi yaratan birkaç nokta bulunur. Web tasarım sürecinde bu anlamların göz önünde bulundurularak ilerlenmesi, kullanıcı üzerinde bırakılacak ilk izlenim açısından çok önemlidir.

Renkler Nasıl Anlamlar İfade Eder?

Renklerin genel toplum üzerinde bıraktığı etkileri bilmek ve bu sayede hangi durumda hangi renk kombinasyonlarının tercih edilmesi gerektiğini çıkarmak, bir web tasarımcısının geliştireceği en büyük yeteneklerden birisidir.

Kırmızı, en tutkulu ve canlı renk seçeneklerinden birisidir. Sıcak renklerdendir ve dikkat çekicidir. İnsanları harekete geçirmeye ve seçim yapmaya iten bir renk olan kırmızıyı, web sitelerinde sadece belirli noktalarda kullanarak dikkat çekici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Seçim yapılması için tıklanması gereken kutucuklarda veya web sitesine en son eklenen içeriklerde kullanılabilir.

Mavi, soğuk renk tonlarından birisidir. Kırmızı ne kadar insanları harekete geçmeye itiyorsa mavi de sakinleşmeye yöneltir. Mavinin genel web tasarımı rengi olarak seçilmesi, profesyonel bir hava yaratır. Bu rengi arka plan gibi unsurlarda kullanıp daha dikkat çekici renklerle kombinleyerek harika tasarım seçenekleri elde edebilirsiniz.

Yeşil de mavi gibi soğuk renk tonları arasında yer alır. Bu renk de mavi gibi genel tema rengi olarak seçilebildiği gibi farklı renklere yardımcı ton olarak da kullanılabilir. Doğanın rengi olan yeşilin sakinliği daha profesyonel bir hava yaratırken, paranın da bir simgesi olan yeşil tasarımı tamamen farklı bir noktaya çekecektir. Bu rengin estetik açıdan yorumu, sitenin içeriğine bağlı olarak tamamen değiştirilebilir.

Bunlar dışında sayısız renk tonu bulunmakla birlikte, genel olarak bu anlamları ifade ederler. Ancak çıkarılan anlamlar, toplumdan topluma olduğu gibi bireyden bireye de değişmektedir. Örneğin kahverengi çoğu insan için pek iç açıcı görünmese de birisi sırf o rengi sevdiği için tasarımı tercih edebilir. Web tasarım sürecinde başarıya ulaşmak için, istisnalardan çok, genel algıya odaklanmak gerekir.

Farklı Renkleri Nasıl Bir Araya Getirmeliyiz?

Web tasarımında farklı renk kombinasyonlarını oluştururken hedef kitlenizi göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Site içeriğinin ulaşmak istediği insan grubu, farklı renk uyumlarını tercih etmenizi gerektirebilir.

Ana renginizi seçerken daha sade ve sakin bir hava yaratan tonlara yönelmeniz önerilir. Bunun için soğuk renk tonlarına göz atabilirsiniz. Ana renkten sonra seçmeniz gereken bir sonraki ayrıntı, eşlik edecek renklerdir. Ana rengin yanında sadece bir canlı renk seçebileceğiniz gibi birden fazla renk tonunun uyumunu da tercih edebilirsiniz. Web tasarımının bu ayrıntısı sitede bulunan içeriğin düzenine bağlı olarak seçilmelidir.

Renk kombinasyonlarını oluştururken beyaz, gri, krem gibi renklere fazla yönelmek, sıkıcı bir hava yaratacağından kullanıcıları kendinden uzaklaştıracaktır. Kırmızı, mor, sarı gibi parlak renkleri fazla tercih etmek ise, gözleri yoracağından aynı etkiyi yaratacaktır. Renk seçimi olduğu kadar kullanılan renk miktarının da özenle seçilmesi gerekir. Parlak ve canlı renkleri ilgi çekecek ve önemli yerleri gösterecek kadar, sade tonları ise dengeyi sağlayacak kadar kullanmak, eşsiz sonuçlara ulaşılmasını garantileyecektir.

Web Sitesinin Konusu, Renkleri Belirler

Web tasarımı hazırlanan sitenin içeriği kurumsal ve resmi ise mor, pembe gibi renklerin tercih edilmesi konuyla eşleşmeyen tasarımların ortaya çıkmasına neden olur. Renk kombinasyonları oluşturma sürecinde içerik-tasarım eşleşmesini göz önünde bulundurursanız olabilecek en ideal sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Daha iyi bir web sitesine mi ihtiyacınız var ? Sizin için proje üretmeye hazırız. Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz