Whatapps
0555 732 87 00

Son birkaç yıldır popüler kültürde yer edinmiş bir kavram olan minimalizm, web tasarımında da kendini göstermeye başladı. Gereksiz fazlalıklardan kurtulmayı ve ince, zarif detaylara yönelmeyi hedefleyen bu tasarımlar, her türlü sektöre ait web sitesinin estetik bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Minimalizmin temel düşünce sistemi gibi tasarım özellikleri de oldukça basit ilkelere dayanıyor.

Minimalist Tasarımlarda Renk Kombinasyonları Önem Kazanıyor

Minimalist tasarım kavramına yaklaşımlar, siteden siteye ve kişiden kişiye değişiyor olsa da genellikle tasarım sürecinde aynı anda en fazla üç renk kullanılır. Gereksiz ögelerin kaldırılması ile sitede boş alanın açılması ve tasarım özelliklerinin az olması, tüm dikkatin bu renk geçişlerine odaklanmasına neden olur. Bu nedenle renk kombinasyonlarının dikkatle seçilmesi ve site içeriğiyle uyumluluk göstermesi çok önemlidir. İki soğuk renk tonunun bir sıcak renkle olan harmonisinden yararlanarak bu kombinasyonları oluşturabilirsiniz. Böylelikle soğuk renklerin yaratacağı sakinliği sıcak rengin canlılığı dengeleyecektir. Ayrıca yazı tipleri konusunda yaratıcılığınızı ortaya koymaktan da çekinmeyin. Harika bir renk kombinasyonuna eşlik eden zarif bir yazı tipinin oluşturacağı hava, eşsiz sonuçlar yaratmanızı sağlayabilir.

Minimalist Tasarımlar Kullanıcı Deneyimini İyileştiriyor

Daha azın yarattığı güzelliğin sanatı olan minimalizm, kendini web tasarımında çok farklı formatlarda ortaya çıkartıyor. Sadece tasarım özellikleri değil, site kategorileri gibi teknik detaylar da minimalizmden etkileniyor. Ekstra seçeneklerin, fazladan kategorilerin, gereksiz detayların olmaması, herkesin aradığı bilgiye daha hızlı ulaşmasına imkân yaratıyor. Minimalizm, bu özellikleri sayesinde kullanıcı dostu ilkelere dayanıyor. Gereksiz medya ögeleri ve yazı metinleri kaldırıldığında sitenin genel yerleşimi basitleştirilmiş oluyor. Sadece gerekli ayrıntıları sunan bir tasarımdaki estetik, sadeliğin güzelliğini ortaya çıkartıyor.

Minimalist Tasarımlara Sahip Web Sitelerinin Yüklenme Hızı Artar

Web tasarım sürecinde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi yüklenme hızını ayarlamaktır. Yüklenme hızı, kullanıcı deneyiminden Google’daki sıralanmaya kadar birçok ayrıntı üzerinde direkt bir etkiye sahiptir. Bu nedenle sitenin olabilecek en kaliteli hizmeti sunması için hızla yüklenmesi gerekir. Minimalist ayrıntılarla tasarlanmış siteler diğerlerine oranla daha az medya ögelerine, daha az yazıya ve daha boş alana sahip olacağı için çok daha hızlı şekilde yüklenecektir. Web tasarımında minimalizmi tercih etmek sadece bir trend olduğu için değil, aynı zamanda sağladığı teknik faydalar sayesinde de sizi başarıya ulaştıracaktır.

Bir yorum Yaz