Modern dünyanın çalışma şartları her sektördeki her şirketin kendine ait bir web sitesine sahip olmasını gerektirmektedir. Hatta web sitesine ihtiyaç duymak için bir şirkete sahip olmanız bile gerekli değildir. Aynı platformda toplamanız gereken bilgiler varsa, web sitesi de bir gereklilik halini almaktadır. Durum böyle olunca, diğer siteler arasında kendini göstermenin ve başarılı olmanın yolu, profesyonel web tasarımcılarının harika çalışmalarından yardım almaktır.

Diğerleri arasından çalışmanızın parlamasını isteyen bir web tasarımcısıysanız bunu başarmak için dikkat edebileceğiniz birkaç nokta vardır. Teknolojinin hayatımızın her noktasında gerekli olduğu son yıllarda, mesleğinizde başarıya ulaşmak için tek yapmanız gereken belli başlı ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanmış çalışmalarda bulunmaktır!

1.    Görsel Tasarım Her Şeyi Etkiler

Web tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken teknik detaylar olsa da en önemlisi bunlar değildir. Çünkü ne site kullanıcıları ne de site sahipleri bu teknik detayları göremezler. Onların gördüğü ve sitenin başarıya ulaşmasını sağlayacak olan unsur, estetik güzelliğidir.

Estetik bir çalışma yaratma sürecinde ustalaşmak, deneyim gerektirir. Ancak bu, hızla öğrenilemeyeceği anlamına gelmez. Görsel tasarım, kullanıcıların o sitede kalmasını sağlayacak olan unsurdur. Bu nedenle her bir ayrıntısına siteye giren bir kullanıcı gözüyle yaklaşılması önemlidir. Web sitesinde yer alan bilgiler ve sunulan medya ögelerinin genel temasıyla, görsel tasarımın eşleşmesi gerekir. Bunu başarmak için renklerin uyumunun yanı sıra yazı tipinin ve yazı boyutlarının uyumuna da dikkat edilmesi fark yaratacaktır. Birbiriyle harmoni içinde birleşmiş renk yelpazesine sahip, minimal ve temiz tasarımları olan bir site, herkesin daha fazlasını öğrenmek isteyeceği görsel bir şölen sunar.

2.    UX ve Görsel Tasarım Birbirini Tamamlamalı

Görsel tasarımın kendi başına hoş bir görünüme sahip olması fazla bir etki yaratmayacaktır. Bu unsurun UX ile bir arada ele alınması gerekir. UX (user experience), kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Bir web sitesine giren kişinin karşılaştığı her türlü ayrıntı bu başlık altında incelenir. Başarılı bir web tasarımı için, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik adımların atılması çok önemlidir. Bunun için de hedef kitleyi tanıyarak ilk adım atılabilir.

3.    Sosyal Medya Güçlü Bir Faktör

Trendleri belirleyen ve her türlü sektöre yön veren sosyal medyaları anlamak ve tanımak, bir web tasarımcısının en güçlü özelliklerinden birisidir. Çoğu kişi bu adımı atlar. Çok önemli olmadığını düşünür. Ancak tasarım sürecinde sosyal medya platformlarını siteye entegre etmek, kullanıcı trafiğini ve site görüntülenmesini arttıracaktır. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gereken önemli bir adımdır.

4.    Medya Ögelerini Akıllıca Seçerek Web Sitesi Yüklenme Sürelerini Kısaltın

Büyük alan kaplayan medya ögelerine sahip web siteleri, özellikle yavaş internet bağlantısı olan yerlerde, yüklenme süresini uzatacaktır. Çoğu internet kullanıcısı ise, yavaşça açılan bir siteyi beklemekten sıkılıp kapatacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve tasarladığınız sitenin başarıya ulaşmasını sağlamak için medya ögelerinizin formatlarını seçerken dikkatli olmalısınız. Yeterli görsel ögeye sahip olmayan bir site boş ve sıkıcı görünecektir. Fazla medya ögesi olan siteler ise, yavaş yüklenecektir. İkisinin arasındaki mükemmel aralığı yakalamalı ve medya formatlarını da optimize ederek olabilecek en iyi sonuçlara ulaşmalısınız. Medya dosya boyutları ne kadar küçük olursa yüklenme sürelerinizi de o kadar kısaltırsınız.

5.    Güvenilirlik ve Zaman Yönetim Becerileri

Bir hizmet sunmayı temel alan yaratıcı işlerde, güvenilirlik betimlenemeyecek kadar önemlidir. Önceden anlaşılan zaman dilimi içerisinde elinizdeki projeyi tamamlamanız sadece o işte başarıya ulaşmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni iş imkanlarının önüne de açar. Web tasarımcılığı, yükselen bir meslek seçeneğidir. Yeteneklerinize güvendiğiniz, disiplinli bir iş prensibine sahip olduğunuz ve kendinizi geliştirmeye devam ettiğiniz sürece başarıya ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz