Whatapps
0555 732 87 00

İnternet tarayıcıların yapılan aramalar sonucu çıkan sayfalar, web tasarımı aracılığı ile hazırlanmaktadır. HTML diline hâkim uzman bireyler tarafından hazırlanan tasarımlardır. Tasarımını hazırlanan internet sitesi, bir kişi veya kurum üzerine olabilir. Sitenin içerikleri veya sunduğu özellikler ne olursa olsun, hedef kitlesine ulaşması için web tasarımının modifiye edilmesi gerekir. Hedef kitlenize ulaşmak, siteyi ilk ziyaret edenlerin ilgisini yakalamak ve sadık bir müşteri kitlesi yaratmak, web tasarımına bağlı özelliktedir.

Profesyonel web tasarım hizmetlerinden yararlanmak, her açıdan oldukça önemlidir. Müşteri ve kullanıcı dostu bir site altyapısı, bu sayfalarda geçirilen zamanın uzamasını sağlayacaktır. Böylelikle kurumun veya bireyin bilinirliği artacak, site trafiği giderek yükseliş gösterecektir.

Web tasarım, site ziyaretçilerine sunulmak istenen unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Sadece bilgi sunmak için tasarlanmış siteler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, kurumun bir ürünü veya hizmetini pazarlamak amacıyla oluşturulmuş sayfalar da vardır. Hedef kitle ve sunulan unsur, web tasarımına yön veren ana faktörlerdir.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Özgünlük, kolay kullanım, pratik tasarım, içerik yoğunluğu, görsellik, güvenlik gibi birçok nokta, web tasarımının başarıya ulaşmasında rol oynar. Tüm bu noktaların uyumlu şekilde bir araya gelmesi de sitenin genel başarısında etkili olmaktadır.

Web sitesinin renk skalası, tasarım kapsamında seçilen ilk unsurlardan birisidir Aktarılmak istenen mesaj ve yaratılmak istenen havaya bağlı olarak renk seçimi yapılmalıdır. Gözü yormayacak kadar sade, ancak dikkati yakalayacak kadar canlı tonların dengeli bir uyumu, en ideal sonuçları doğurmaktadır. Fotoğraflar, tablolar, logolar gibi çeşitli simgeleri içeren grafikler, tasarımda hazırlanan bir diğer unsurdur. Bu görsel unsurların site tasarımına eklenmesi sırasında hem düzene hem de sayfa yüklenim hızına özen gösterilmesi gerekir. Görsel ögelerin ilk bakışta kafa karıştırmayacak şekilde dizilmesi gerekir. Ayrıca sayfa yüklenme hızını yavaşlatmayacak bir formata sokulmaları da önemlidir. Yavaş açılan web siteleri, ziyaretçileri kendinden uzaklaştıran ilk tehlikedir.

Yazı tiplerinin rengini belirlemek, görsellik için yeterli değildir. Web tasarımı kapsamında yazı fontları da belirlenmektedir. Fontun belirlenmesi sırasında kişi veya kurumun imajı hesaba katılmalıdır. Avukatlık gibi profesyonel duruşa sahip bir konuyu içeren web sitesi için italik fontlar tercih edilmesi yersiz olacaktır. Aynı şekilde bir düğün planlayıcısı hakkında hazırlanmış sitede sade fontlar kullanılmamalıdır. Font seçimi ve site konsepti uyumlu olmalıdır.

Web Tasarımı Neden Önemli?

Başarılı bir web tasarımı, sitenin başarısı için gerekli temel unsur niteliğindedir. Bir internet sitesinin açılmasında ulaşılmak istenen amaç, hedef kitleyle etkileşime geçmektedir. Bunun için web sitesinin trafiğinin arttırılması ve gelen ziyaretçilerin de olabilecek en uzun süre sitede vakit geçirmesi gerekir. Ziyaretçi trafiğinin arttırılması, site ile alakalı anahtar kelimelerin arama motorlarına yazılması sonucu çıkan listede ilk sıralarda olmasına bağlıdır. Arama motoru sonuç listesinde yükselmek ise, etkili bir web tasarımı gerektirmektedir.

Anahtar kelimeler ile alakalı içeriklerin SEO uyumlu bir formatta sunulması, site ziyaretçilerinin memnun kalacakları bir deneyim yaşamasını sağlar. Web tasarımının hedef kitle göz önünde bulundurularak oluşturması, ihtiyaç ve isteklerine uygun özellik göstermesi başarıda etkili olan başka faktörlerdir. Tüm bunların bir araya gelmesi, web tasarımının en önemli araçlardan birisi olmasını sağlamaktadır.

 

Web Tasarım ihtiyacınız bulunuyorsa uzmanlarımızın fikirlerinden faydalanabiliriniz. Sizin için proje üretmeye hazırız. Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz