Whatapps
0555 732 87 00

Teknik terimlerini bilmesek de her gün kullandığımız belli başlı teknoloji unsurları vardır. WAN’da bunlardan birisidir. WAN’ın birçok farklı örnekleri olsa da günlük olarak en çok kullanılan ve herkes tarafından bilinen tipi internettir. Temel olarak çoklu teknolojik cihaz bağlanmasını sağlayan bir ağ niteliğindedir. Farklı cihazlar arası iletişimi sağlayan bu ağ, dünyanın dört bir yanından bağlanılabilen bir unsurdur. Bu özelliği sayesinde, mesafe kavramının ortadan kaldırılmasını sağlar ve kısa bir sürede farklı noktalara ulaşılmasını mümkün kılar. Global ve yerel ağların bir araya toplandığı geniş bir ağ bütünü olan WAN, ‘Wide Area Network’ un kısaltmasıdır. Dilimize tam anlamıyla çevrildiğinde ‘Geniş Alan Ağları’ olarak adlandırılabilir.

LAN Nedir?

LAN, yerel alan ağı anlamına gelen yapılardır. Hem coğrafi olarak ölçtüğümüzde hem de bağlanan ağ miktarı açısından baktığımızda WAN’a göre oldukça sınırlıdır. Kendi içerisinde birleşen yerel ağların daha büyük bir bağlantı mekanizmasını oluşturması sonucu WAN meydana gelir.

Yerel alan ağı olan LAN, bir ev, bina, iş yeri, okul, ofis olarak düşünülebilir. WAN ise, ilçeler, şehirler ve ülkelerin oluşturduğu bağladır. Bu ağların hepsi, kullanıcı sayısı, veri aktarım hızı, kullanım özellikleri gibi unsurlar göz önünde bulundurularak değiştirilebilecek özelliklere sahiptir. Popüler olarak kullanılan LAN unsurlarından birisi Ethernet’tir. LAN, WAN’a oranla daha hızlıdır ancak kapsama alanı daha dardır. WAN, kısmen daha yavaş olsa da kapsama alanı bir ülke kadar bile geniş olabilmektedir. Bu özelliği sayesinde, farklı ihtiyaçlara bir cevap niteliğinde olan kapsamlı bir erişim sunar.

WAN Özellikleri

WAN, bant genişliğinin geliştirilebilir olması gibi özelliklerinden dolayı oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Erişilebilirliği arttıran bu sistem, artan ağ trafiğinin yönetilmesi konusunda da yardımcı olur. Ağ hata toleransının geliştirilebilir olması, gelişime açık bir yapıya sahip olmasını garantilemiştir. İşle ilgili konularda verimliliğin arttırılması noktasında da yardımcı olmuştur. İş esnekliğinde maksimizasyon sağlamış ve dijital ortamda yürütülebilmesine fırsat sunmuştur. Tüm bu faydaları ve özellikleri WAN’ın popüler olarak tercih edilen bir teknoloji olmasını sağlamıştır. Ayrıca düşük maliyetli bir yapıya sahip olması, onu sürdürülebilir bir teknoloji kılmıştır.

Wan Portu Nedir?

WAN portu, internetin dağıtılması konusunda önemli bir detaydır. Elinizde bulunan modeminizde belirli Ethernet portları bulunur. Bunlardan dördüncüsü WAN portu olarak da kullanılabilmektedir. Peki bu WAN portu tam olarak ne işe yarar?

WAN portu, internetin kaynağıyla sizin aranızda bir köprü görevi görür. Bu köprü sayesinde kullandığınız çoklu elektronik cihazlar arasında internet paylaştırmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Modemlerde yer alan bu port, farklı odalarda, farklı evlerde, farklı katlarda bulunan internetin modemler arası bağlantı kurarak aktarılmasını sağlar. Bu bağlantı sayesinde şirketin üst kattaki ofisleriyle aynı interneti kullanabilir veya komşularınızla internetinizi paylaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz