Access Point Nedir?

Access Point Nedir?

Her türlü teknolojik cihazın yüksek performansta kullanılması ve istenilen her türlü işlemi yerine getirmesi için internet erişiminin olması gerekir. Bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, tabletler, televizyonlar, akıllı kol saatleri, yazıcılar gibi yaşam alanları içerisinde kullanılan birçok teknolojik cihaz bulunur. Tüm bunlara internet bağlantısı olmasını sağlayan kavram ise access point’dir. Dilimize çevrildiğinde ‘erişim noktası’ anlamına gelen access point, internete bağlantı sağlayan cihazlara verilen addır. Kablosuz internet erişimini sağlayan bu cihazlar, kablolu bağlantıların kablosuz bağlantıya dönüştürüldüğü noktadır. Bu özellikleri sayesinde her türlü teknolojik cihazın kullanımını daha konforlu hale getirir.

Access Point Neden Kullanılır?

Access point’in sağladığı birçok hizmet ve fayda bulunmaktadır. Temel olarak kablosuz bir erişim noktası görevi olan bu cihazlar olmasaydı internet erişimi için kablolar gerekirdi. Evinizde, ofisinizde, kullandığınız her türlü yaşam alanındaki her teknolojik cihazın internet erişimi sağlamak için bir kabloya bağlı olduğunu düşünün. Böyle bir durum sadece büyük bir karmaşa yaratmakla kalmaz aynı zamanda estetik açıdan da bir kirliliğe neden olurdu. Access point sahip olduğu erişim menzili içerisindeki tüm cihazlara kablosuz hizmet sunar. Kablosuz erişim noktaları, veri sinyallerinin tek bir noktada toplanması ve gelen sinyalin menzil gücünün arttırılması konusunda da yardımcı olur.

Access Point Nasıl Kurulur?

Kablosuz erişim noktalarının kurulumu, oldukça basittir. ADSL modemlere benzeyen bir kurulum sürecine sahiplerdir. İnternet bağlantısı ilk olarak ADSL modeme gelir, daha sonra access point’e geçerek buradan erişim menzili içerisindeki tüm cihazlara dağıtılır. ADSL modemi ve access point cihazı birbirlerine ethernet adı verilen ve bir köprü görevi üstlenen kabloyla bağlanır. İki cihazın elektrikle ve birbirleriyle bağlantısı olduğu sürece istenilen düzeyde internet bağlantısı sağlanabilir.

Access Point Kullanırken İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternetin hayatımızdaki rolü arttıkça siber suçlar da yaygınlaşmaktadır. Olası problemlere ve saldırılara karşı gerekli korumayı sağlamak için internet bağlantısı sırasında güvenliğinizden emin olmanız oldukça önemlidir. Bu noktada kablosuz erişim noktasına kolay bir erişim sağlanmasını engellemek için güçlü bir şifreleme yapmak gerekir.

Access point’in teknik ayarlarını içeren ara yüzüne bir bilgisayar yardımıyla bağlanabilirsiniz. ADSL modemiyle AP’yi birbirine bağlayan ethernet kablosu gibi bir kabloyla, bilgisayar ve access point arasındaki köprü kurulur. Bu noktada ara yüze erişim sağlanmış olur. Kullanıcı adı ve parola girilerek sisteme giriş yapılır. Fabrika çıkışı olacağından sahip olduğunuz cihazın marka ve modeline göre değişen bir parolanız olacaktır. Kullanım kılavuzundan bu bilgilere ulaşabilir ve ara yüze erişim sağlayabilirsiniz. Bundan sonra SSID adını, parolayı, kullanıcı adını değiştirerek güvenliğinizi garanti altına alabilirsiniz. ADSL ile ortak bir çalışma sürecine sahip olduğundan onun üzerinde yaptığınız değişimleri access point’e de uygulayabilirsiniz. Geriye kalan tek şey ise, güvenli kablosuz internet erişiminizin tadını çıkartmak olur.

CSS Nedir? Ne İçin Kullanılır?

CSS Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Web sitelerinin biçimlendirilmesi alanında kullanılan belli başlı teknolojiler mevcuttur. Bunlar arasında ilk sıralarda yer alanlardan birisi, popüler olarak bilinen HTML’dir. Sitenin şekillendirilmesi ve kullanıcılar web sitesini açtıklarında karşılaşacakları görünüme yön verilmesi adına kullanılan bu yöntemler, herhangi bir sitenin başarıya ulaşmasını sağlayan ana basamaklardan birisidir. HTML’nin yanı sıra kullanılan teknolojilerden bir diğer ise CSS kodlamalarıdır. Açılımı ‘Cascading Style Sheets’ olan bu terim dilimize çevrildiğinde Stil Şablon veya Basamaklanmış Stil Katmanları olarak adlandırılır. Sitedeki görünüme yön verme ve istenilen şekilde düzenlenmesini sağlama konusunda birçok seçenek sunar. CSS belirli noktalarda, HTML’ye oranla daha fazla seçenek şansına ve daha geniş bir yelpazeye sahiptir.

CSS Kodlama Nedir?

Web sitelerinin tasarımlarını değiştirmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyorsanız, bunu CSS kodlama aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. CSS, web sayfası üzerinde yapılan işlemleri, genel olarak ayarlama imkânı sağlar. Bu kodlama sistemi, her harfin, fontunu, büyüklüğünü, rengini tek tek işlemek yerine hepsini aynı anda değiştirme özelliği sunar. Bu şekilde zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca genel tasarım ve estetik görünüm açısından siteyi istenilen yönde şekillendirilme fırsatını da yakalarsınız. CSS kodlarına hâkim olmak, tasarım üzerinde detaylı bir kontrol gücü kazandırır. İster yepyeni bir site kuruyor olun, ister var olan bir sitenin tasarımını güncelliyor olun, bu kodlama sistemi sayesinde yapılan işlemlerin tüm siteye işlemesini sağlayabilirsiniz.

CSS ile Yapılabilen İşlemler Nelerdir?

Kodlama terimlerine genel olarak hâkim olan birisinin sayılı dakikalar içerisinde öğrenebileceği bu sistem, hiç bilmeyen birisinin bile biraz araştırma yaparak kavrayabileceği bir yapıya sahiptir. Yani isteyen herkes, bu kodlama dilini öğrenebilir ve beraberinde gelen tüm imkanlardan yararlanabilir. Peki bu imkanlar nedir? CSS ile tam olarak neler yapılabilir?

HTML oldukça basit ve temel bir sistem olsa da yapabileceği işlemler kısıtlıdır. CSS, HTML’nin yetersiz kaldığı alanlarda kullanılan bir sistemdir. CSS’le işlem yapmaya başlamak için, temel bir kodlama İngilizce bilgisine sahip olmak ve HTML’ye hâkim olmak gerekir. Site içerisindeki her türlü yazının ve görselin yerleşimi, yazıların rengi, büyüklüğü, stili gibi unsurlar CSS yardımıyla ayarlanabilir. Bunların yanı sıra sitedeki arka plan resmi veya arka planın rengi, eklenen ögelerin veya logoların sayfa içerisindeki konumu, yazıların, kategorilerin konumu, gibi unsurlar da bu şekilde ayarlanabilir.

CSS üzerinde yapılan işlemlerin web sitesindeki tüm sayfalar ve yazılar üzerinde uygulanabilmesi, sitenin genel boyutunun küçülmesini sağlar. Bu da kapladığı alanı azaltır, yüklenme hızını arttır ve kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Cascading Style Sheets, popüler olarak tercih edilen bir kodlama yöntemidir. Bu basit kodlama sistemini öğrenerek web sitelerine şekil verebilir, tasarımlarını baştan sonra değiştirebilirsiniz. Sitedeki tüm içeriklerin estetik özelliklerine ve kullanım şekillerine yön verebilirsiniz.

Web Tasarımında Minimalizmin Özellikleri

Web Tasarımında Minimalizmin Özellikleri

Son birkaç yıldır popüler kültürde yer edinmiş bir kavram olan minimalizm, web tasarımında da kendini göstermeye başladı. Gereksiz fazlalıklardan kurtulmayı ve ince, zarif detaylara yönelmeyi hedefleyen bu tasarımlar, her türlü sektöre ait web sitesinin estetik bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Minimalizmin temel düşünce sistemi gibi tasarım özellikleri de oldukça basit ilkelere dayanıyor. (daha&helliip;)

Daha İyi Web Tasarım ve UX İçin Ne Yapmalısınız & Ne Yapmamalısınız?

Daha İyi Web Tasarım ve UX İçin Ne Yapmalısınız & Ne Yapmamalısınız?

Web tasarımı temelinde yaratıcı bir iştir. Her yaratıcı işte olduğu gibi her zaman gelişmek ve ilerlemek için alan vardır. Bu yazıda dikkat edebileceğiniz farklı noktalara, çalışma sürecinizi geliştirmenin yollarına ve projelerinizi başarıya taşımanıza yardımcı olacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz. (daha&helliip;)

Logo Tasarım

Logo Tasarım: İlk Logonuzu Seçmek İçin İpuçları

Logolar, şirketiniz hakkında bilgi sunmanın en net ve etkili şeklidir. Markanızın ve vizyonunuzun bir temsili olan bu semboller, insanların görsel etkenlere verdiği tepkiler sayesinde önem kazanmıştır. Bir logo görünce, o şirket hakkında, sunduğu hizmetler ve sattığı ürünler hakkında hiçbir bilginiz olmasa dahi, genel bir fikrinizin oluştuğunu hissedersiniz. Bu farklı renklerin ve tasarım elementlerinin insanlar üzerinde farklı duygular uyandırması ve farklı şeyleri çağrıştırması ile ilgilidir. (daha&helliip;)

Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken 5 İpucu

Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken 5 İpucu

Modern dünyanın çalışma şartları her sektördeki her şirketin kendine ait bir web sitesine sahip olmasını gerektirmektedir. Hatta web sitesine ihtiyaç duymak için bir şirkete sahip olmanız bile gerekli değildir. Aynı platformda toplamanız gereken bilgiler varsa, web sitesi de bir gereklilik halini almaktadır. Durum böyle olunca, diğer siteler arasında kendini göstermenin ve başarılı olmanın yolu, profesyonel web tasarımcılarının harika çalışmalarından yardım almaktır. (daha&helliip;)

Web Tasarımında Renkler: Teoriden Gerçekliğe

Web Tasarımında Renkler: Teoriden Gerçekliğe

Renkler, en büyük görsel etkiye sahip olan araçlardan birisidir. İnsanlar üzerinde psikolojik olduğu kadar fiziksel değişiklere de yol açabilirler. Sevdiği bir rengi gören kişinin kan basıncı düşer, vücudu sakinleşir, genel bir huzur ve mutluluk haline kapılır. Renklerin uyumlu şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan tasarımlar, bu büyük etki yüzünden çok önemlidir. (daha&helliip;)

Karanlık Mod Nedir

Karanlık Mod Nedir ve Neden 2020’de Bir Web Tasarım Trendi?

İnternet üzerindeki birçok platformda sunulmaya başlayan karanlık mod seçenekleri, her geçen günle popülerlik kazanmaktadır. Son birkaç yıldır görülen bu trend, 2020 web tasarımlarında sıklıkla tercih edilecek gibi görünüyor. (daha&helliip;)