Whatapps
0555 732 87 00

Günümüzde, birçok işlem internet üzerinden yapılmakta, sayısız hizmet online olarak sunulmakta, neredeyse her ürün internet üzerinden alışveriş imkanlarıyla satın alınabilmektedir. Durum böyle olunca çeşitli sitelerde ve online platformlarda ödeme kayıtlarınız da dahil olmak üzere çeşitli bilgileriniz yer almaktadır. Hangi sitelere gönül rahatlığıyla bu bilgileri girebileceğiniz ve hangileriyle özel bilgilerinizi paylaşırken durup tekrar düşünmeniz gerektiğini belirleyen kavram ise SSL sertifikasıdır. Site güvenilirliğinin bir garantisi olan bu kavram, kişisel verilerin korunmasını sağlar.

SSL Sertifikası Neden Gerekli?

Secure Sockets Layer’ın kısaltması olan SSL dilimize çevrildiğinde, ‘Güvenli Giriş Katmanı’ şeklinde adlandırılabilir. Bir web siteniz varsa, kullanıcılarınızın sizin sitenizde girdiği her türlü bilginin korunmasını sağlayan bir teknoloji unsurudur. Bu sertifika, siteyi ziyaret eden kullanıcıların gözünde güvenilirliğinizi arttıracaktır. Örneğin, haftalık haber bülteni gibi bir mail hizmetiniz varsa, buraya kayıtlı olan insanların kişisel mail adreslerini koruyacaktır. Web sitenizde herhangi bir ürün satıyorsanız, kullanıcılarınızın kimlik bilgileri, kredi kartı ve ödeme bilgileri, adres bilgileri gibi kayıtlarını koruyan sistem yine SSL olacaktır. Özellikle bir ürünün veya hizmetin satın alınması üzerine kurulu olan siteler, kredi kartı bilgilerini içereceğinden SSL sertifikasının sağladığı korumaya sahip olmaları oldukça önemlidir.

Bir web sitesi sahibiyseniz SSL sertifikasına sahip olarak, kullanıcılarınız ve site ziyaretçilerinizle aranızda karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurabilirsiniz. Daha önce kullanmadığınız yeni bir web sitesine giren bir internet kullanıcıysanız, bu sitede SSL sertifikası olduğundan emin olarak güvenliğinizi garantileyebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası, ücretli olarak kolaylıkla satın alınabilen bir hizmet kapsamıdır. Sadece bu sertifikayı alabileceğiniz gibi anlaşmalı olduğunuz hosting şirketiyle olan ödemeniz kapsamında da sertifikaya sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu satın alma işlemlerini sayılı dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Dünyanın her noktasından web sitesi sahiplerine SSL sertifikası satma hizmeti veren çeşitli siteler bulunmaktadır. Arama motorunuza ‘SSL sertifikası satın al’ yazarak seçeneklerinize göz atabilirsiniz.

Siber Suçlara Karşı SSL Sertifikası

Kullanıcı bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini önleyen bu sistem, kimlik ve kredi kartı bilgisinden alışveriş geçmişine, tıkladığınız sayfalardan şifrelerinize kadar her türlü bilgiyi korur. Sitenizden bilgi çalmaya çalışılması durumunda buna karşı bir savunma sağlar.

SSL sertifikasının sağladığı hizmetler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Her türlü kullanıcı bilgisini koruma
  • Üçüncü şahıs girişlerini ve bilgi erişimini engelleme
  • İşlem şifrelemesi ile bilgileri saklama
  • Site üzerinden yapılan işlemlerin güvenilirliğini kontrol etme
  • Site üzerinden yapılan işlemleri doğrulama ve onaylama

Popüler arama motorları, güvenilirlik sağlayan bu sertifikaya sahip olmayan siteleri arama sonuçlarında alt sıralarda göstermektedir. Ayrıca sertifikası olmayan sitelerde ‘güvenilir değil’ benzeri bir uyarı çıkmaktadır. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını ve kullanıcıların gözünde güvenilirlik kazanmasını istiyorsanız, bunu SSL sertifikası ile başarabilirsiniz.

 

SSL sertifikasına mı ihtiyacınız var ? Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz