Whatapps
0555 732 87 00

Veri tabanlarında yapılan aramalar için bir yön gösterici görevi üstlenen SQL, herkes tarafından öğrenilebilen bir sorgulama dilidir. Verilerin yönetilmesi ve aranan verilerin geniş bir veri taban içerisinde bulunmasını sağlamaktadır.

Yapılandırılmış sorgulama dili (structured query language) anlamına gelen SQL, ilk kullanıma açıldığında matematiksel bir altyapısı bulunmaktaydı. Kullanım sonrası değiştirilen ve geliştirilen bir yapısı vardır. Matematiksel altyapı, herkes tarafından anlaşılmadığından buna etkin bir çözüm olarak İngilizce belirteçlerin yer aldığı yapısı tasarlanmıştır.

SQL Ne İşe Yarar?

SQL, en basit tanımı ile veri yöntemi sağlayan bir veri tabanı sistemidir. Bu veri tabanı yönetim şekli hakkında sık bilinen yanlışlardan birisi, programlama dili olmasıdır. SQL, bir programlama dili değil, sorgulama dilidir. Karmaşık ve geniş bir veri tabanına girdiğinizde aradıklarınıza ulaşmanızı sağlayan, veri tabanı içinde işlem yapmanızı izin veren bir sorgulamadır.

Temel bir eğitim süreciyle herkesin kullanabileceği basit bir yapısı bulunmaktadır. Veri tabanı içerisinde çok çeşitli işlemlerin yapılmasına izin veren dil, teknolojiyi gündelik olarak kullanan herkesin öğrenmesi önerilen bir kavramdır.

Veri tabanı içerisinde sorgu yapmak, veri bulmak, aranan verileri güncellemek, düzenlemek veya silmek gibi işlemler, SQL yardımıyla gerçekleştirilebilir. Gündelik olarak sınırsız sayıda veri ile işlem yapması gereken bireyler için bu sorgulama dili, bir kurtarıcı niteliğindedir. Var olan veri tabanına yeni verilerin kaydedilmesi ve yeni veri tabanı yüklenmesi işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca aranan verilerin düzenlenmesi ile yeni tablolar da oluşturulmaktadır. Tüm bu özellikler, verilerin daha kolay gözden geçirilmesini sağlamakta ve veri kullanımını kolaylaştırmaktadır.

SQL Nasıl Kullanılır?

SQL kullanmaya başlamak isteyen bireyler, Microsoft SQL Server Management Studio Express üzerinden öğrenebilirler. Bu Microsoft programının kullanımına dair eğitimler ve talimatlar, farklı platformlarda yer almaktadır. Management Studio Express üzerinden, kişisel bilgisayarınızda bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Konum olarak başka bir yerde bulunan sunuculara, uzaktan erişimi de bu program ile sağlayabilirsiniz.

SQL veri tabanı sorgulama sistemi, Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Sorgulama dilinin gerçekleştirildiği server, RDBMS (ilişkisel veri tabanı sistemi) olarak da adlandırılmaktadır.

SQL’nin farklı kurumlar tarafından değiştirilmiş alternatifleri bulunmaktadır. PL/ SQL, bu versiyonlarından birisidir. Oracle (bir yazılım şirketi) tarafından üretilmiş versiyonudur. Oracle’ın SQL üzerinde yaptığı değişimler, istemciler ve sunucular arası görülen trafiğin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. PI/ SQL versiyonunda, verilen komutların sırayla işleme alınması için beklenmesine gerek kalmaz. Döngüler ve yeni şart cümleleri eklenebilmesi, hızlı işlemlerin yapılmasına olanak tanır.

T- SQL olarak bilinen Transact- SQL, sorgulama dilinin başka bir versiyonudur. Microsoft tarafından geliştirilen bir alternatif niteliğindedir. Temel sorgulama diline oranla, üst düzeye çıkmasını sağlayan birçok detayı bulunmaktadır. Döngüler ve yeni şart cümleleri kolaylıkla girilebilir. Server ve istemci arasında çalışan bu sorgulama dili, yüksek performans göstermektedir.

Bir yorum Yaz