Whatapps
0555 732 87 00

Öğrencilerin eğitim süreçlerindeki performanslarını ve çalışmalarını değerlendirmeleri oldukça önemlidir. Sürekli olarak kendini geliştirmeye dayalı olan, başarıyı arttıran bir süreç yönetmenin sırrı, budur. Hayatın ve iş dünyasının birçok alanında kullanılan yöntemlerden birisi portfolyo oluşturulmasıdır. Çalışma ve belgelerin bir araya toplandığı bu dosyada, öğrencilerin başarıları, kazandıkları, öğrendikleri, güçlü olduğu alanları ve içinde bulunduğu sektör hakkında oluşturduğu her türlü eseri yer alır. Bu çalışma koleksiyonu, bir ürünler bütünüdür. Birçok farklı unsur ve element içerir. Çok yönlü ve kapsamlı olması, bireysel ilerlemenin takip edilmesi konusunda oldukça yeterli olmasını sağlar.

Portfolyo Neden Önemlidir?

Öğrencilerin, iş ve staj başvurularında profesyonel bir görünüm çizmesi oldukça önemlidir. Yaptıkları çalışmaların, eğitimleri hakkındaki ayrıntıların ve oluşturdukları eserlerin bir noktada toplanması, sunulabilir bir dosya haline getirilmesi, onları herkesten bir adım öne taşıyacaktır. Bu dosyalar, karşınızdaki birey veya kurumun sizi tam olarak tanımasını sağlar. Başvurduğunuz pozisyon için değerlendirilme şansınızı arttırır. Şimdiye kadar başardığınız unsurları içeren bu koleksiyonlar, başarabileceğiniz şeyler ve sunabileceğiniz hizmetler hakkında ipuçları içerir. Portfolyonuzu sunduğunuz kişi veya kişilerin için bir referans niteliğindedir.

Freelance Çalışma Alanlarında Portfolyonun Önemi

Geliştirdiğiniz yeteneklerinizi, elde ettiğiniz bilgilerinizi ve inşa ettiğiniz kariyerinizi, freelance çalışma alanlarında kullanmak istiyorsanız, bir portfolyoya sahip olmanız oldukça önemlidir. Portfolyo, müşterilerinizin direkt olarak sizin hizmetlerinizi satın aldığı bir sistem olan freelancede karşılıklı güvenin temellerini sağlamlaştırır. Müşterinin aradığı hizmetle sizin sunabildiklerinizin birbiriyle örtüşmesini sağlar. Daha önce yaptığınız işleri veya oluşturduğunuz eserleri, potansiyel müşterilerinizle bu toplu koleksiyon aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Her yaptığınız işle portfolyonuzu genişletebilirsiniz. Önceki işlerinizi görüp seven ve size güvenen bir müşteriyle çalışmak, alternatifine oranla çok daha kolay bir seçenektir.

Klasik tipteki portfolyolar fiziksel basılı kopyalar halinde olsa da bu hem pahalı hem de günümüz şartlarına pek uygun olmayan bir seçenektir. Dijital ortamda hazırlanmış bir portfolyoyu daha kolay şekilde potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca dijital ortamda bu dosyaların oluşturulması çok daha pratik bir süreç olur.

Portfolyo Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan çalışmalar ve oluşturulan eserler gibi, portfolyonun her ayrıntısının da kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Profesyonel bir görünüm ortaya koymak kadar kendi kişiliğinizi ortaya koymak da önemlidir. Bu da her öğrencinin oluşturduğu dosyanın kendine has olacağı anlamına gelir. Kısacası, bireysel bir performans değerlendirmesi olan bu çalışma dosyalarının oluşturulması kişisel ve bireysel bir süreçtir.

Dijital ortamda bir portfolyo oluşturmaya karar verirseniz sunum yapmaya uygun bir formatı olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde gerekli durumlarda çalışmalarınızı bu şekilde de paylaşabilirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz dosya formatının (Word, PDF, PowerPoint) farklı elektronik cihazlarda açılabilmesi ve ara yüzlerine uyum göstermesi de önemlidir. Portfolyonuzu oluştururken belli başlı birkaç noktaya dikkat ederek oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir yorum Yaz