Günlük olarak neredeyse herkesin kullandığı araçlardan birisi olan interneti oluşturan birçok unsur bulunmaktadır. Filmler izlediğimiz, işlerimizi hallettiğimiz, sosyal medyada gezindiğimiz, eğitim aracı olarak kullandığımız internetin, düzgün bir şekilde çalışması için bu unsurlar gereklidir. Portal da bu unsurlar arasında yer alır.

Yabancı kökenli olan portal, dilimize çevrildiğinde kapı veya geçit olarak adlandırılabilir. Temel görevi, kelime anlamına benzeyen portal, zengin bir içerik koleksiyonuna açılan kapıdır. Zengin içerik koleksiyonlarının ana teması değişse de kapsamlı olmaları ve sürekli olarak yenilenmeleri, ortak özellikleri olarak kalır. Web tasarım hakkında genel bir fikri olanların yakından tanıdığı portal siteleri, birçok farklı amaç için kullanılabilir.

İlk Portal Siteleri

İlk olarak 1996 yılında ‘MyYahoo!’ aracılığıyla kullanıma açılmıştır. Portalın bu ilk hali, kalıcı olmasını sağlayan birçok özellik sunmuştur. MyYahoo!’nun ortaya koyduğu bu teknoloji sayesinde, site ziyaretçileri kendi profillerini oluşturarak karşılaştıkları içeriklere yön vermekteydi. Görmek istedikleri içerikleri seçebilmekte ve ilgi duydukları konular hakkındaki en yeni haberlere çaba göstermeden ulaşabilmektelerdi. Yıllar geçtikçe Web 2.0. standartları doğrultusunda geliştirilen ve her biri eskisinden daha kapsamlı olan portallar ortaya koyulmuştur.

Klasik bir arama motorunun sunamadığı özellikler de sunan portallar, şirket sahiplerinden kullanıcılara kadar herkese birçok fayda sağlamıştır. Yıllar içerisinde öne çıkmış ve popülerlik kazanmış portallardan bazıları, Yahoo!, MSN, iGoogle ve AOL’dir.

Portal Ne İçin Kullanılır?

Kapsamlı bir yapıya sahip olması ve zengin içeriklerin yer alması, portal sitelerinin spesifik bir amaç için kullanıldığını söylemeyi imkânsız kılmaktadır. İnterneti kullandığınız her türlü hizmeti tek bir çatı altında toplamaktadır. Tüm dünya çapında kullanılan bu siteler, oldukça popülerdir. Sürekli olarak yenilenen yapısı, portal siteleri her açıldığında güncel bir içerikle karşılaşılmasını sağlar.

Portal siteleri, tek bir amaç için kullanılmaz. O günkü ihtiyaçlarınız ve isteklerinize göre şekil verebileceğiniz amaçlar için kullanılabilmektedir. Ülkemizde çok çeşitli portal siteleri farklı zamanlarda popülerlik kazanmış olsa da bunlar arasında en kalıcı olan Yahoo olmuştur. Bir arama motoru olarak da kullanılan Yahoo, yüksek performansı ile kullanıcıları kendine girmiştir. Bu portal sitesini ilk açan kişiler ana sayfalarında güncel haberlere, popüler olarak tercih edilen alışveriş ve ürün seçeneklerine, çeşitli oyunlara ulaşabilirler. Portal sitesinde bir profil oluşturduktan ve bir süre kullandıktan sonra, ana sayfanızda ortaya çıkan içerikler, baktığınız ve zaman harcadığınız içerikler doğrultusunda güncellenecektir. Böylelikle karşınıza çıkan haberlerin, oyunların, yazıların, ürünlerin, ilginizi çekme olasılığı da artacaktır. Sürekli olarak güncellenen bu sayfa, ilk bakışta dağınık gibi görünen ancak belirli algoritmalara göre seçilen içerikler bütünüdür.

Portal siteleri sayesinde haber sitelerini özel olarak açıp okumasanız bile en güncel haberleri takip edebilirsiniz. Film sitelerini açıp bakmasanız bile, vizyona son giren filmlerden haberdar olabilirsiniz. Kısacası gündemi takip edebilirsiniz, hatta bütün bunları hiçbir çaba harcamadan başarabilirsiniz.

Bir yorum Yaz