Whatapps
0555 732 87 00

İnternet üzerindeki birçok platformda sunulmaya başlayan karanlık mod seçenekleri, her geçen günle popülerlik kazanmaktadır. Son birkaç yıldır görülen bu trend, 2020 web tasarımlarında sıklıkla tercih edilecek gibi görünüyor.

Karanlık Mod Tam Olarak Nedir?

Web sitelerinde görülmeye başlayan bu dizayn seçeneği, koyu arka plan üzerine açık renkli metin ve medyalardan oluşur. Bu düzen genellikle klasik olarak görülen beyaz arka plana bir alternatif olarak sunulur.

Tasarımda sunulan bu alternatif, sitede bulunan farklı kullanıcı gruplarının kendi zevklerine uygun hale getirmesini sağlar. Karanlık modu tercih eden site kullanıcılarına bunu seçme ve istedikleri görünüme ulaşma fırsatı tanır. Fikir değişikliği yaşadıklarında veya iki tasarımı da arada sırada kullanmak istediklerinde bu değişimi yapabilmelerini sağlar.

Neden Bu Kadar Seviliyor?

Tamamen kullanıcının kişisel tercihlerine bağlı olan bu tasarımın popülerliğinin temel sebebi, kişisel zevklere yönelmek için alan oluşturması. Tartışılan birçok teknik faydası olsa da asıl amacı, kişi bazlı tercih hakkı üzerine kuruludur. Her türlü siteyi ziyaret eden her kullanıcı, o sitede yer alan bilgilere ulaşırken karşılaşacağı görüntü üzerindeki kontrol gücünden hoşlanır. Karanlık ve aydınlık mod gibi iki basit seçeneğin olması, bu kontrol gücünü daha eğlenceli kılar.

Web tasarımının sağladığı teknik detaylar arasında, karanlıkta parlak bir ekrana bakarken karşılaşılan sorunları azaltması bulunmaktadır. Bu modun göz yorgunluğunu azalttığını belirten çalışmalar da yapılmıştır. Ayrıca parlak ışıklara bakma sonucu oluşan uyku problemleri için bir alternatif de yaratmaktadır. Karanlık ve aydınlık mod arasında geçiş yapan kişiler, genellikle günün hangi saatlerinde web sitesini kullandıklarına göre bu tercihi yapmaktalar. Sürekli olarak aydınlık modu veya sürekli olarak karanlık modu tercih eden kişiler de vardır. İkisi arasında geçiş yapan kişiler ise etraf aydınlıkken klasik bir web dizaynının tadını çıkartıp gece saatlerinde ise karanlık modla gelen faydalardan yararlanmaktalar.

Bazı bireyler tarafından, koyu bir arka plan üzerinde aydınlık olan bilgiler ve site içeriklerinin yer almasının daha iyi odaklanmalarını sağladığı bildirilmiştir. Karanlık modun sağladığı faydalardan bir diğeri ise, kullanılan teknolojik cihazın parlaklık seviyesini düşürerek pil ömrünün uzamasını sağlamasıdır.

Yukarıda bahsedilen tüm nedenler bu web dizaynının popülerliğini 2020 boyunca sürdürmesini sağlayacaktır. Karanlık modun estetik duruşu ve eşsiz tasarımı, her türlü sektöre ait web sitesini farklı bir seviyeye çıkartacak gibi görünmekte.

Neden Web Sitenize Karanlık Mod Eklemelisiniz?

Son zamanların yükselen dizayn trendini web sitenizde bir alternatif haline getirmek bir zorunluluk değildir. Ancak bu tasarım tekniğinin yükselen bir trend olduğunu kabullenmeniz ve tercihinizi buna göre yapmanız gerekir. Web sitenizin hedef kitlesini, sunduğu özellikleri, yer alan içerikleri göz önünde bulundurarak bu trende katılmanın iyi bir fikir olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, karanlık mod alternatifine sahip olmanın size herhangi bir zarar vermeyeceğini ve bu alternatifin olmamasının bazı kullanıcıları kaybetmenize neden olabileceğini de bilmelisiniz. Karanlık mod özelliği sunmamak, bir tasarım dizaynının sitenizde bulunmaması demektir. Karanlık mod özelliği sunmak, isteyenlerin bu tercihi yapabilmesi ve istemeyenlerin klasik düzenle devam edebilmesi anlamına gelir.

Son tercih size ve web siteniz hakkında düşündüklerinize kalmıştır! Ancak sahip olmanın fayda getirebileceği ve sahip olmamanın zarar getirebileceği göz önüne alındığında, bizim önerimiz bu trende bir şans vermenizdir. Karşılaşacağınız sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Bir yorum Yaz