Whatapps
0555 732 87 00

Dünya çapında en popüler yazılım dillerinden birisi olarak kabul edilen Javascript, NetScape adlı bir şirkette çalışan Brendan Eich tarafından 1995’te yazılmıştır. 20 yılı aşkın sürede, bu yazılım dili geliştirilmiştir. Eskiden NetSpace olarak ve günümüzde Mozilla olarak bilinen kurum, JavaScript’in geliştirmelerinden sorumludur.

Yazılıma yeni başlayanlar için önerilen temel dillerden birisi niteliğindedir. Yazılama yeni başlayanlara öğretilen bu dil, web geliştiriciler açısından da büyük önem taşımaktadır. Web geliştiriciler açısından temel kabul edilen üç yazılım dili bulunmaktadır. Bunlardan ilki CSS’dir. Web sayfalarının düzeni, stili ve tasarımı, bu yazılım dili tarafından belirlenmektedir.  İkincisi, HTML’dir. İnternet sitesine eklenen tüm içerikler, HTML aracılığıyla olur. Sonuncusu ve bizim ele aldığımız konu olan Javascript ise, web sitelerinin davranışlarının yönetilmesini sağlar.

Javascript Ne İçin Kullanılır?

Javascript’in popülerlik kazanmasını sağlamış birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri arasında ilk sıralarda, basit yapısı ve kolay öğrenilebilir olması gelmektedir. Javascript’le yapılabilen birçok detay bulunmaktadır. Ancak bu detaylara geçmeden önce öğrenilmesi gereken temeli oldukça basittir. Yukarıda bahsettiğimiz HTML ve CSS ile çalışabilir.

Yazılıma yeni başlayanlar için önerilmesinin sebeplerinden birisi, Javascript üzerinde yapılan hataların kolayca bulunmasıdır. Öğrenme sürecinde sıklıkla yapılan hataların bulunması ve düzeltilmesi pratik şekilde gerçekleştirilir. Popüler olarak kullanılan tüm tarayıcılarda ön tanımlı bir yazılım olması, herhangi bir sorunla karşılaşmadan çalışmasını mümkün kılar.

Alternatifleriyle karşılaştırıldığında göze çarpan özelliklerinden birisi, Javascript’in compiler kullanmanızı gerektirmemesidir. Derleyici gerekmemesinin temel nedeni, web tarayıcılarının, Jacascript ile uyumlu olan, HTML ile yorumlanmasıdır. Hem web sitesi sahipleri hem de web sitesi ziyaretçileri tarafından memnun kalınan sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kolay bir temeli olmasına rağmen birden fazla platformda çalışma konusunda oldukça başarılıdır.

Javascript Nasıl Kullanılır?

Gelişmiş bir programlama dili olan Javascript, temel bilgilere sahip herkes tarafından kullanılabilir. Basit yapısı ve hafif tasarımı, hızla öğrenilmesini sağlar. Alternatif olarak bulunan yazılım dillerine kıyasla, onlarda bulunmayan birçok özelliğe sahiptir.

Web sitelerine basit Javascript yazılımları ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Javascript kodları, internet sitelerinin <header> etiketi içine konumlandırılır. Kodun eklenmesi için <script> etiketi kullanılır. Basit kodları eklemeye başladıktan sonra, istediğiniz kodları farklı dosyalarda barındırmayı öğrenebilirsiniz. Böylelikle web sitesi içerisinde gezinirken belirli zamanlarda aktifleşen kodlar ekleyebilirsiniz. Web sitesinin kullanıcı deneyimini daha zengin ve etkileyici hale getirebilirsiniz.

Javascript kodlarının hepsini kendiniz yazmanız gerekmemektedir. Bu yazılım dilini kullanmaya başlayanlar için hazır kodlar ve site içerisinde ekleme yapabilecekleri kalıp etiketler bulunmaktadır. İnternette ücretsiz erişime açık olan bu kodlara göz atabilir, Javascript öğrenme sürecinizde yardım alabilirsiniz.

Javascript’in güçlü olmadığı bazı özellikleri ve alanları bulunmaktadır. Güvenlik açıklarının peşine düşen bireyler için zayıf kalan bir yazılımdır. Basit bir dilinin olması, herkes tarafından öğrenilmesini ve bu açıkların kullanılmasına neden olmaktadır. Farklı cihazlarda çalıştırılma sürecinde tutarsızlıklarla karşılaşılabilir. Javascript kodları, karmaşık özellikte olmadığından kapsamlı bir yazılım için oldukça uzun kodların kullanılması gerekir. Sağladığı tüm faydalara ve kendine özgü detaylarına rağmen, bunlar gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır.

Bir yorum Yaz