Bizim bildiğimiz haliyle internet 1980’li yıllarda son halini kazanmıştır ve geçen her yılla birlikte kullanımı daha da yaygınlaşmaktadır. Her türlü teknolojik cihazın sonsuz bir bilgi havuzu haline dönüşmesini sağlayan bu araç, hayatı sayısız yönden daha iyi hale getirmiştir. Yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda kullanım alanları kısıtlı olsa da günümüzde her türlü iş internet üzerinden halledilebilmektedir. Sosyal medya, haber siteleri, oyunlar, uygulamalar ve eğlence platformları, banka işleri gerçekleştirilebilen siteler, alışveriş platformları, eğitici videolar… Tek tıkla ulaşıma açılan içeriklerin zenginliği akıl almaz bir noktaya varmıştır.

İnternet Nasıl Çalışır?

Evlerde, ofislerde, kütüphanelerde, kafelerde, restoranlarda, kısacası her türlü çalışma alanında bir modeme bağlanarak kablosuz internet erişimi sağlayabilirsiniz. Peki bu internet modemlere nasıl aktarılıyor? İnternet cihazlara nasıl bağlanıyor?

Modemler, direkt olarak genel bir internet ağıyla bağlantı kurmaz. Bu ikisi arasında işlev gören ara bağlantılar yerel ağlar ve genel ağlar bulunur. Birçok unsurun köprü görevi üstlenerek birbirini tamamlaması ve uyum içerisinde çalışması sonucu internet bağlantıları gerçekleşir. Bu unsurlardan bazıları; router, ethernet kablosu, baz istasyonları, fiber optik kablolar, yer altında döşenen yerel kablo hatları ve bunların yönlendiriciler aracılığıyla bağlandığı genel hatlardır. Tüm bunların birbiri ardına eklenmesi sonucu, bilgisayarlara, telefonlara, televizyonlara, akıllı saatlere, tabletlere aktarılan internet elde edilir.

İnternet Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

İnternetin günümüz şartlarında en çok fayda sağlayan kullanım alanı, iş hayatı üzerinde olmuştur.  Son yıllarda internet üzerinde yeni şirketler doğmakta ve yükselmektedir. Bu şirketlerin fiziksel olarak hiçbir ofisi, binası, çalışma alanı olmasa da başarıya ulaşabilmektelerdir. Hatta ‘home office’ çalışma şartlarını mümkün kılan internet, günümüzde birçok insan için kolaylıklar sağlamıştır.

Bu teknolojik aracın günlük olarak herkes tarafından kullanılan unsurlarından bir diğeri ise sosyal medyadır. Sevdiklerimizle, ailemizle, arkadaşlarımızla sürekli olarak iletişimde kalmamızı sağlayan bu platformlar, ilişkiler üzerinde pozitif etkiler yaratmıştır. Sosyal medya platformlarınızı kendinizi ifade edebileceğiniz bir yer olarak kullanabilir, hayatınızdaki yenilikleri çevrenizle paylaşabilir ve sevdiklerinizin yaşamlarında olanları takip edebilirsiniz. Tüm bunları mümkün kılan şey ise internettir.

Türkiye’de İnternetin Tarihi

1980’lerde keşfedilen bu teknolojinin ülkemize gelmesi yaklaşık bir on yılı bulmuştur. İlk internet bağlantısı, ODTÜ ve TÜBİTAK’ın ortak çalışmaları sonucu 12 Nisan 1993’de sağlanmıştır. Ülkemize geldiği ilk yıllarda TÜBİTAK’ın ve seçili üniversitelerin kullanımına açıktı. Bu seçili üniversiteler, internet bağlantılarını ancak ODTÜ ve Ege Üniversitelerinde bulunan temel baz istasyonları aracılığıyla alabiliyorlardı. Geldiği ilk yıllarda eğitim ve araştırma amaçlarıyla kullanılan internet, hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle teknolojik cihazların daha erişilebilir bir hal kazanması, internet kullanımını hızlandıran faktör olmuştur. İlerleyen yıllarda internetin, ilk olarak üniversiteler içinde kullanımı artmış, daha sonra büyük şirketler ve kurumlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Ev içinde bireysel kullanımının popülerlik kazanması ise 2000’li yıllarda gerçekleşmiştir.

Bir yorum Yaz