Whatapps
0555 732 87 00

Web siteleri içerisinde birbiri içerisine geçmiş birçok unsur yer alır. Yazıları takip eden görseller, eklere iliştirilmiş videolar bulunur. Tüm bunların web sitesini açtığımızda düzgün bir şekilde yüklenmesini, site içerisindeki konumlandırmaların doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan şey ise HTML’dir. İnternete girdiğinizde tercih ettiğiniz arama motoru ve tarayıcı ne olursa olsun, HTML kodları, kullandığınız arama motoruna açacağınız web sitesi hakkında gerekli bilgileri sunar. Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltması olan HTML, dilimize çevrildiğinde ‘Hiper Metin İşaretleme Dili’ olarak adlandırılabilir. İsminde de geçtiği gibi HTML, bir programlama dili değil, bir işaretleme dilidir.

HTML Neden Programlama Dili Değildir?

Günümüzde aktif olarak kullanılan son sürümü HTML5 olan bu kavram, yalnız başına işlem yapılabilen bir programın yazılması için yeterli değildir. Bu işaretleme dilini yorumlayabilen programcıların çalışmaları sonucu, programlar yazılmaktadır.

İnternete girdiğimizde açtığımız web sitelerinin kullanıma hazır hale getirilmesinde yardımcı olarak tercih edilen bir unsurdur. Siteleri yüklemek için kullandığımız internet tarayıcıları (Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer) bu işaret dilinde yer alan kodların işlenmesini gerçekleştirir. Kodlar üzerinde gerçekleşen bu işlem sonucu, bizim kullanmamız için hazır web sayfaları oluşur.

HTML Kodu Nasıl Yazılır?

Oldukça basit temellere dayalı bir sistemi vardır. Programlama dillerine oranla kullanımı daha kolaydır. Ek bir program veya yazılıma ihtiyaç duymadan bilgisayarı olan herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Düz metin yazılan herhangi bir uygulama üzerinde (Microsoft Word, not defteri, Wordpad, Onenote gibi) yapılabilir. Kod yazma işlemi başladığında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta ve uyulması gereken kullar vardır.

  • HTML kodları yazıldıktan sonra dosya kaydedilirken, htm, xhtml veya html şeklinde adlandırılmalıdır.
  • “<…>” Noktalı yer içerisine yazılan kodlara tag/etiket denir. Kodlar, etiketler bütünüdür.
  • Kodların doğru şekilde işlenmesi için açılan her etiket kapatılmalıdır. Etiket kapatma işlemi “/” ile yapılır.
  • Kodlama dili olarak İngilizce kullanılır.
  • Yazım işlemleri sırasında genellikle küçük harfler tercih edilse de hem küçük hem de büyük harflerin kullanımı uygundur.

HTML Etiketleri

  • <html>: Tüm kodlar (bir istisna hariç- Doctype) bu etiketin içerisinde yer alır. En başta açılan ve en sonra kapatılan tag’dir. Head ve body olmak üzere ikiye ayrılır.
  • <head>: Web sayfası üzerine direkt olarak yansımayan kodlardır. Çeşitli tanımlamalar bu bölümde yer alır.
  • <body>: Web sitesi açıldığında görüntülenen içerikler bu kısımdadır. Etiketlerin büyük bir çoğunluğunu body oluşturur.
  • <title>Başlık</title>: Kullandığınız internet tarayıcısının açılan sekmesinde görünen başlık buraya yazılır.
  • <!DOCTYPE html>: Daha önce de bahsettiğimiz gibi en güncel HTML sürümü, HTML5’tir. Yazılan sayfanın başlangıcında yer alan bu etiket, kullanılan sürümü belirleyen kısımdır. HTML etiketinin içinde direkt olarak yer almayan tek bölüm budur.

Bir yorum Yaz