http Error 500 Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

http Error 500 Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Birçok yazılımın uyum içerisinde çalışması sonucu kullanıma hazır gelen web siteleri, farklı durumlarda hata verebilmektedir. Bu durumlarda, siteye bağlanmaya çalışıldığında bir hata kodu ile karşılaşılır. http Error 500 hatası, sıklıkla karşılaşılan kodlardan birisidir. Bu hata kodu, web sitesi sunucusuyla bağlantıda bir sıkıntı olduğunu gösterir. 500 Internal Server Hatası olarak da bilinen bu durum, sorunun kaynağını tam olarak göstermez. Sunucudan cevap alınmasını engelleyen bu hatanın düzeltilmesi için, olası sorun kaynaklarının bilinmesi ve bu durumlarda yapılması gerekenlerin tanınması gerekir.

http Nedir?

Hyper Text Transfer Protocol’ün kısaltması olan http, dilimize çevrildiğinde ‘Hiper Metin Transfer Protokolü’ olarak adlandırılabilir. Bir web sitesini açmak için gerekli olan unsurlardan birisidir. Erişiminize açık olan bir site sayfasını yüklerken bağlantınızı sağlayan bir köprü niteliğindedir. Bu uzantının olmaması veya hatalı olması durumunda, web sitelerinden istediğiniz verileri alamazsınız ve site yüklemesini tamamlayamazsınız.

http Error 500 Hatasına Neden Olan Durumlar

Error, her türlü teknolojik cihazdaki bütün uygulamalarda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kullandığınız platformların, yüklediğiniz uygulamaların ve açtığınız sitelerin, çalıştıkları şekilde çalışmalarını sağlayan birçok yapıtaşı bulunur. Bu yapıtaşlarının bir tanesinde sıkıntı oluşması cihaz üzerine error olarak yansız. http Error 500’ün oluşmasına neden olabilecek çeşitli durumlar vardır. Bunlardan bazıları:

 • PHP bellek limitinin aşılması
 • .htaccess dosyasının hatalı bir şekilde kurulması
 • Uyumsuz WordPress güncellemeleri
 • Sunucuya gelen aşırı istek sonucu devre dışı kalması
 • Hatalı kodlamalar
 • Dosya izinlerinin veya isimlerinin geçersiz yapılandırılması

http Error 500 Hatası Nasıl Düzeltilir?

 1. Sitenin yedeklenmesi: Herhangi bir hatayla karşılaşsanız da karşılaşmasanız da yapmanız gereken işlemlerden birisidir. Sitenizin bir yedeğinin olması, veri kaybetmemeniz ve olası bir sorun durumunda kopyalama işlemleri sayesinde eksiklerinizi kapatmanız açısından çok önemlidir. Web sitenizin güvenliğini arttıracak bir uygulama, düzenli aralıklarla bu yedekleme işlemini gerçekleştirmek olacaktır.
 2. Kodlama hatalarının düzeltilmesi: Kodlama hatalarında en çok karşılaşılan problem .htaccess dosyaları ve bunların hatalı bir şekilde kurulmasıdır. Bu durumda .htaccess dosyasını yeniden adlandırmayı deneyebilirsiniz. Sorunun çözümü için yeterli değilse .htaccess dosyasını tamamıyla yediden yapılandırmanız gerekebilir.
 3. WordPress sorunları: Uyumsuz güncellemeler veya hatalı eklentiler, WordPress problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemin http error 500’e sebep olması durumunda, tüm WordPress eklentileri gözden geçirilerek hatalı bölüm bulunmalıdır.
 4. PHP bellek limiti problemleri: Limit aşılması da sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisidir. PHP bellek limitini belirleyen iki faktör vardır. Bunlar hosting firmanız ve WordPress’tir. WordPress’te yaşadığınız herhangi bir sorunun PHP belleğine yansıması sonucu limitinizin düşmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Limit aşımı durumunda artış istekleriniz için hosting firmanızdan yardım da alabilirsiniz. Çünkü bazı durumlarda WordPress limit artışında bulunmaya çalışsa bile hosting firmanızın belirlediği sınıra ulaştığında daha fazla ilerleyemeyecektir.
IP Nasıl Değiştirilir?

IP Nasıl Değiştirilir?

Bir kimlik numarası görevi üstlenen IP adresleri, internet bağlantısının önemli unsurlarından birisidir. Bu adresin birçok farklı çeşidi ve özelliği bulunmaktadır. Internet Protocol Address’in kısaltması olan IP adresi, internet bağlantısı olan her cihazda bulunur.

Modemlere internetin bağlanmasını sağlayan çeşitli özel şirketler vardır. Bunlar arasında popüler olarak tercih edilenlerden bazıları, Superonline, TTNET ve Vodafone’dur. Modeminizin yer aldığı kapsama alanı içerisindeki cihazların internet bağlantısı bu şirketler aracılığıyla sağlanır. Özel internet sağlayıcı şirketler aracılığıyla sunulan IP’ye harici IP adı verilmektedir. Kullandığınız her modemin üstünde fabrika çıkışlı olarak gelen harici bir IP adresi yer alır. Farklı teknolojik cihazlar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, televizyonlar, bu adres aracılığıyla ortak bir internete bağlanırlar. Otomatik olarak verilen bu adres, dinamik veya sabit adres olmak üzere iki şekilde gelebilir.

Dinamik IP ve Sabit IP Nedir?

Dinamik IP adresleri, kullanıcılar tarafından bireysel olarak sahip olunan adreslerdir.  Sabit olanlar ise, şirketlerin veya çeşitli kurumların kullandığı adresler olarak adlandırılabilir. Bu ikisi harici IP adresi olarak adlandırılan kategoridedir. Bunlar dışında dahili IP adresi de bulunmaktadır. Dahili IP adresi, aynı internet bağlantısı içerisinde yer alan her türlü elektronik cihazın adresidir.

Dilimize çevrildiğinde ‘İnternet Protokolü’ anlamına gelen IP, farklı cihazlar için ortak bir adres haline gelebilmektedir. İnternet bağlantısını tek çatı altında toplayan bir rakamlar bütünü gibidir. Sayılı dakikalar içerisinde kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Adres değişikliği için ilk olarak mevcut IP adresinin öğrenilmesi gerekir. Bunu aşağıdaki adımları takip ederek başarabilirsiniz:

 1. Bilgisayarın “Başlat” menüsünü açın
 2. “Çalıştır” penceresini açın
 3. “Çalıştır” penceresine cmd yazın
 4. Karşınıza çıkan komut penceresine jpconfig yazın ve enter’a basın
 5. Karşınıza çıkan rakamlar, mevcut IP adresinizdir (00.00.000.000 şeklindedir)

Mevcut adresi öğrendikten sonra değiştirme için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 1. Windows + R’ye basın
 2. Karşınıza çıkan ağ bağlantıları penceresinde ‘ncpa.cpl’ yazın ve enter’a basın
 3. Önünüze çıkan penceredeki kablosuz ağ bağlantısı üzerinde sağ tıklayıp özellikleri açın
 4. Açılan yeni pencerede ‘Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)’ seçeneğine tıklayın
 5. Bu pencerenin sağ alt köşesindeki özellikler seçeneğine tıklayın
 6. Açılan yeni pencerede aşağıdaki IP adresini kullan ve aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneklerine tıklayın
 7. IP adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi, tercih edilen DNS sunucusu, diğer DNS sunucusu kısımlarındaki rakamları doldurun
 8. ‘Çıkarken ayarları doğrula’ seçeneğine tıklayın
 9. Bu noktada sistem yeni IP adresini otomatik olarak test eder
 10. Tamam tuşuna basarak çıkın

IP Adresi Neden Değiştirilir?

Yukarıdaki adımları takip ederek kolaylıkla değiştirilebilen bu adresin çeşitli durumlarda değiştirilmesi gerekebilir. Girmek istediğiniz internet sitesi veya sosyal medya platformu, bulunduğunuz bölgede hizmet vermiyorsa, IP adresinizi değiştirerek giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca giriş yapacağınız bir siteye farklı bir kimlikle ve profille giriş yapmak istiyorsanız da aynı şekilde IP adresinizi değiştirerek bunu başarabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde, birçok işlem internet üzerinden yapılmakta, sayısız hizmet online olarak sunulmakta, neredeyse her ürün internet üzerinden alışveriş imkanlarıyla satın alınabilmektedir. Durum böyle olunca çeşitli sitelerde ve online platformlarda ödeme kayıtlarınız da dahil olmak üzere çeşitli bilgileriniz yer almaktadır. Hangi sitelere gönül rahatlığıyla bu bilgileri girebileceğiniz ve hangileriyle özel bilgilerinizi paylaşırken durup tekrar düşünmeniz gerektiğini belirleyen kavram ise SSL sertifikasıdır. Site güvenilirliğinin bir garantisi olan bu kavram, kişisel verilerin korunmasını sağlar.

SSL Sertifikası Neden Gerekli?

Secure Sockets Layer’ın kısaltması olan SSL dilimize çevrildiğinde, ‘Güvenli Giriş Katmanı’ şeklinde adlandırılabilir. Bir web siteniz varsa, kullanıcılarınızın sizin sitenizde girdiği her türlü bilginin korunmasını sağlayan bir teknoloji unsurudur. Bu sertifika, siteyi ziyaret eden kullanıcıların gözünde güvenilirliğinizi arttıracaktır. Örneğin, haftalık haber bülteni gibi bir mail hizmetiniz varsa, buraya kayıtlı olan insanların kişisel mail adreslerini koruyacaktır. Web sitenizde herhangi bir ürün satıyorsanız, kullanıcılarınızın kimlik bilgileri, kredi kartı ve ödeme bilgileri, adres bilgileri gibi kayıtlarını koruyan sistem yine SSL olacaktır. Özellikle bir ürünün veya hizmetin satın alınması üzerine kurulu olan siteler, kredi kartı bilgilerini içereceğinden SSL sertifikasının sağladığı korumaya sahip olmaları oldukça önemlidir.

Bir web sitesi sahibiyseniz SSL sertifikasına sahip olarak, kullanıcılarınız ve site ziyaretçilerinizle aranızda karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurabilirsiniz. Daha önce kullanmadığınız yeni bir web sitesine giren bir internet kullanıcıysanız, bu sitede SSL sertifikası olduğundan emin olarak güvenliğinizi garantileyebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası, ücretli olarak kolaylıkla satın alınabilen bir hizmet kapsamıdır. Sadece bu sertifikayı alabileceğiniz gibi anlaşmalı olduğunuz hosting şirketiyle olan ödemeniz kapsamında da sertifikaya sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu satın alma işlemlerini sayılı dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Dünyanın her noktasından web sitesi sahiplerine SSL sertifikası satma hizmeti veren çeşitli siteler bulunmaktadır. Arama motorunuza ‘SSL sertifikası satın al’ yazarak seçeneklerinize göz atabilirsiniz.

Siber Suçlara Karşı SSL Sertifikası

Kullanıcı bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini önleyen bu sistem, kimlik ve kredi kartı bilgisinden alışveriş geçmişine, tıkladığınız sayfalardan şifrelerinize kadar her türlü bilgiyi korur. Sitenizden bilgi çalmaya çalışılması durumunda buna karşı bir savunma sağlar.

SSL sertifikasının sağladığı hizmetler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Her türlü kullanıcı bilgisini koruma
 • Üçüncü şahıs girişlerini ve bilgi erişimini engelleme
 • İşlem şifrelemesi ile bilgileri saklama
 • Site üzerinden yapılan işlemlerin güvenilirliğini kontrol etme
 • Site üzerinden yapılan işlemleri doğrulama ve onaylama

Popüler arama motorları, güvenilirlik sağlayan bu sertifikaya sahip olmayan siteleri arama sonuçlarında alt sıralarda göstermektedir. Ayrıca sertifikası olmayan sitelerde ‘güvenilir değil’ benzeri bir uyarı çıkmaktadır. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını ve kullanıcıların gözünde güvenilirlik kazanmasını istiyorsanız, bunu SSL sertifikası ile başarabilirsiniz.

Web Hosting Web Sitenizi Nasıl Etkileyebilir?

Web Hosting Web Sitenizi Nasıl Etkileyebilir?

Web hosting, temelinde web sitelerinin yayınlanmasını sağlayan hizmetler bütünüdür. Web siteleri, hosting işlemini gerçekleştiren tarafın sunucu adı verilen cihazlarında toplanır. Bu sunucular aracılığı ile siteniz, dünyanın dört bir yanında günün herhangi bir saatinde görüntülenebilecek hale getirilir. Web sitenizin adresi girildiğinde sunucuyla olan bağlantı sayesinde arama motorları web sayfanızı yükleyecektir. Web hosting hizmetleri, dosyalarınızı, yazılarınızı, içeriğinizi ve medya ögelerinizi yani kısacası web tasarım dosyalarınızı saklayan bir depolama alanı gibi işlev görür. Ancak sağladığı yararlar bundan çok daha fazlasıdır. Arama motorlarında sıralamanızı yükseltecek birçok fayda da hosting hizmetleri ile beraber gelir. (daha&helliip;)