Teknolojinin hayatlarımızı getirdiği şu noktada, her işimizi halledebileceğimiz, her ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar mobil ortamda açılabildiği gibi, bilgisayar veya tablet gibi farklı cihazlarda da kullanılabilmektedir. Her türlü teknolojik cihazın ara yüzüne uyum sağlayacak şekilde tasarlanmaktalar. Firebase, her işimizi karşılayan bu uygulamaların geliştiricilerinin her türlü ihtiyacını karşılayan bir platformdur. Google aracılığıyla sunulan bu hizmetler, ücretsizdir. Çeşitli özellikler sunan, kullanıcı erişimine açık olan bir uygulamaya sahip olduğunuzda, takip etmeniz gereken farklı unsurlar, ölçmeniz gereken kriterler bulunur. Firebase tam olarak bunu yapmanıza imkân sağlar.

Firebase’in Sunduğu Hizmetler

Bir uygulama geliştirdiğinizde Firebase aracılığıyla erişebileceğiniz farklı bilgiler ve uygulayabileceğiniz çeşitli özellikler edinirsiniz. Platformunuzda toplu bildirim gönderimi yapabilir, eşzamanlı bir veri tabanına erişebilir, kullanıcı girişlerinde yetkilendirmeler oluşturabilirsiniz. Performans ve hata test ortamları sayesinde, profesyonel bir süreç yürütebilirsiniz. Depolama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Makine öğrenmesi kitleri, platform içerisinde ortak bir uygulama analizi, reklam araçları gibi farklı özelliklerini kullanabilirsiniz. Tüm bu hizmetler sayesinde ve Firebase’in Google aracılığıyla sürekli kendini yenileyen yapısı sayesinde, ihtiyacınız olan her türlü veriye ulaşabilirsiniz.

Firebase Ne İşe Yarar?

Firebase’in bu kadar sevilerek kullanılmasının ve popüler olarak tercih edilmesinin temel nedeni, sunduğu çoklu hizmet paketidir. Bu çoklu hizmetlerin ve yüksek performansın ücretsiz olması da popülerliğinin dünya çapında artmasını sağlamıştır. Normalde birden fazla araç aracılığıyla yürütülen bu işleri tek bir çatı altına toplayan Firebase, uygulama sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Uygulama sahipleri yönetim panelleri sayesinde, yeni kullanıcı kaydı, oturum açılması, kapanması, ziyaretçi verilerinin analizi gibi unsurları kontrol edebilmektedir.

Her türlü teknolojik cihazla bağlanılabilen ve her hizmeti sunan uygulama için kullanılabilen Firebase, uygulama üretimini ve geliştirmesini hızlandırmıştır. Normal şartlar altında teker teker ayarlanması gereken unsurları birleştiren, farklı hizmetleri bir pakette toplayan ve kodlamaya gerek kalmadan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan Firebase, zamandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Google’ın Firebase dışında sunduğu birçok hizmet ve özellik bulunmaktadır. Firebase de dahil olmak üzere tüm bu hizmetlere erişim sağlamak için yapmanız gereken tek şey bir mail adresi adı altında açılmış Google hesabına sahip olmaktır. Bu hesabınız sayesinde Firebase’in sunduğu tüm özelliklere ve sağladığı tüm hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Oldukça kapsamlı olan bu platform sayesinde, olağanüstü işlere imza atabilirsiniz. Her türlü akıllı cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Firebase’de proje oluşturmaya başladıktan sonra platformun alt yapısı yapmak istediğiniz her işlem hakkında yeterli bilgiyi sunarak sizi yönlendirir. Farklı tipteki cihazlar ve akıllı ara yüzlerin entegrasyon işlemlerinin yapılması gerekir. Yapmak istediğiniz tüm işlemleri kolayca yapmanıza fırsat sunan Firebase, kolay kullanımı ve kapsamlı özellikleri sayesinde birçok şirket tarafından sevilerek tercih edilmektedir. Google hizmetlerinden en çok beğeni toplayanlar arasında yer alır.

Bir yorum Yaz