Domain Nedir

 

Domain yani Alan Adı web sitesinin www. İle başlayan web sitesi adresidir. İnternet üzerinde alan adları çeşitli uzantılara sahip olabilir. Sadece bir kaç tane domain uzantısı hariç diğer tüm uzantılar önce alan sahip olur mantığı ile dünya genelinde satışa sunulmuştur. Alan Adı (Domain) Tescili internet dünyasında marka tescilinden farksızdır. Yıllık maliyeti oldukça düşük fakat ihtiyaç anında sahip olamamak bir o kadar maliyetlidir.

Domainler içerisinde .tr uzantılı domainler evrak gerektiren alan adlarıdır. Yani firmaisminiz.com.tr uzantılı bir internet sitesi kurumsal yapınızı dijital dünyada gösterip size ayrıcalık katarken aynı zamanda bu domaine sahip olmak için bu alanda ülkemizdeki tek yetkili olan ODTÜ’ye evrak bildirmek zorundasınız. TR uzantılı domain alabilmek için şirket ünvanınızda veya marka tescilinizde ilgili alan adına ait ismin yer alması gerekmekte. Ve aynı şirket amacı ile alınan alan adını kullanmalısınız.

Çabuk Web Tasarım alan adı yani domain konusunda Türkiye’deki en iyi firmalar ile çalışır. Binlerce müşteri ve yüz binlerce kayıda sahip firmalar olan TURHOST, NATRO, VARGONEN gibi ülkemizin ve dünyanın en büyük firmaları ile çalışır.

 

Hosting Nedir

 

Hosting; web sitenize girmek isteyen insanların web sitenizin adresini yazdığı zaman arka tarafta hazırlanan web sitelerinin çalıştığı ve kullanıcıların web sitelerine erişmesini sağladığı yüksek performanslı sunucular içerisinde yer alan barındırma alanlarıdır. Barındırma alanları için dikkat etmek gereken en önemli husus ilgili sunucunun hangi firma altında barındırıldığı. Ülkemizde web sitesi yaptırdıktan sonra en fazla yaşanan sorun web sitelerin hostinglerinde yaşan sorunlardan dolayı web sitelerine erişilememesi.

Bu sorunun önüne geçmek için ülkemizde ve dünyada varlığını kanıtlamış iki farklı firma ile günlük yedeklemeli olarak çalışıyoruz. Natro, Vargonen ve Turhost ile %99.99 uptime süreleri ile size 7/24 kesintisiz hizmet veriyoruz.

Hosting almalısınız çünkü; hosting ve domain olmadan şirketinize ait bir e-posta adresine sahip olamazsınız. Hosting hizmeti almadan web sitelerinizi yayınlayamaz ve potansiyel müşterileriniz ile bir araya gelemezsiniz. Bir web sitesinin yayında olması ve kurumsal maillerinizi kullanmanız için temel 2 kriter domain ve hosting.