Web tasarımı temelinde yaratıcı bir iştir. Her yaratıcı işte olduğu gibi her zaman gelişmek ve ilerlemek için alan vardır. Bu yazıda dikkat edebileceğiniz farklı noktalara, çalışma sürecinizi geliştirmenin yollarına ve projelerinizi başarıya taşımanıza yardımcı olacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Kullanılabilirlik Testleri ve Geri Dönütlere Neden İhtiyaç Var?

Tasarımın farklı aşamalarında geri dönütler almak ve siteyi kullanacak kişilerin fikirlerini öğrenmek, dizaynı bu doğrultuda iyileştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olabilir. Ne kadar deneyimli ve yetenekli olursanız olun, her zaman gözden kaçırabileceğiniz bir ayrıntı, daha iyi hale getirebileceğiniz bir özellik vardır. Size bu ayrıntıları gösterebilmesi için eleştirileri değerlendirmeniz gerekir. Tasarımınız tamamlanmadan önce kullanılabilirlik testlerinden geçirmeniz de son dokunuşları yapmanızda yardımcı olabilir.

Kendinize Projeleriniz İçin Kesin Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Koyun

Web tasarımı, deneyim ve pratikle iyileşen bir yetenek gibidir. Bu konuda kendinizi geliştirmek için her zaman bir fırsatın olması, sizi projeleri bitirmekten alıkoyabilir. Mükemmeli hedeflemek, çalışma sürelerinizi uzatabilir. Ancak gerçek gelişme, kendi şartlarınıza uygun hedefler belirlemek ve bunları başarmakla olur. Tasarım sürecinde vermeniz gereken sayısız kararın ve seçim yapabileceğin onlarca kombinasyonun içinde kaybolup tahmin ettiğinizden daha fazla zaman harcamamak için yapmanız gereken tek bir şey vardır. Başlangıç ve bitiş tarihleri belirlemek. Zaman sınırlamaları sadece projeleri bitirmenizde ve tasarımları tamamlamanızda değil, aynı zamanda o süre zarfından daha iyi odaklanmanızda da yardımcı olacaktır. Bu da oluşturduğunuz çalışmaların kalitesini arttıracaktır.

Müşteri Hizmetleri O Kadar da Önemli Değil, Değil mi?

Web tasarım sürecinde sitenin içeriğine, sunduğu hizmetlere, sattığı ürünlere odaklanmak gerekir. Sitenin tüm ayrıntıları, bunun çevresinde düzenlenir. Ana odak noktası belli olunca gözden kaçırılabilecek bazı noktalar olabilir. Ancak asıl o noktalar, UX’i iyileştiren ayrıntılardır. Müşteri hizmetleri bunun başında gelir. Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, aklına takılan sorular, almak istediği bilgiler ve karşılaştığı sorunlar için nereye başvurması gerektiğini bilmezse site ziyaretlerindeki deneyim kalitesi düşecektir. İletişim bilgiler, soruların yöneltilebileceği bir soru & cevap ağı, problemler için sürekli iletişim halinde olan müşteri hizmetleri gibi ayrıntılar, siteyi başarıya ulaştıracaktır. Web dizaynının dikkat çeken ve kolay ulaşılabilir bir kısmının bu ayrıntılar için ayrılması çok önemlidir.

Hedef Kitlenize Odaklanın

UX (user experience), kullanıcı deneyimidir ve web tasarımı tarafından direkt olarak etkilenen bir kavramdır. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve hazırladığınız tasarımların başarıya ulaşmasını garantilemek için atabileceğiniz ilk adım hedef kitlenizi tanımaktır. Hedef kitlenizin isteklerini, ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve karşılaşmak istediği tasarım ögelerini tanırsanız, web dizaynınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Tasarladığınız sitenin ulaşmak istediği hedef kitleyi öğrenin ve çalışmalarınızı buna göre ilerletin.

 

Daha iyi bir web sitesine mi ihtiyacınız var ? Sizin için proje üretmeye hazırız. Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz