Whatapps
0555 732 87 00

İnternet üzerinden halledilen işlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar sadece oyunlar ve sosyal medya için kullanılan bu araç, günümüzde yeni şirketlerin ortaya çıktığı ve yükseldiği bir yer halini almıştır. Hayatın her alanını etkileyen bu aracın düzgün bir şekilde kullanılması ve sağladığı tüm faydalardan yararlanılabilmesi için temel unsurlarının iyi bilinmesi oldukça önemlidir. Bu temel unsurları bilmek, internet üzerinden daha fazla bilgiye ulaşmanıza imkân sağlayabilir, kazançlarınızı arttırabilir, ufak tefek işlerinizi online olarak hallederek zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. İnternet kullanıcıların karşısına çıkan ilk terimlerden birisi Browser’dır.

Browser Nedir?

İnternet kullanan herkes bir browser kullanıyordur. Dilimize çevrildiğinde tarayıcı anlamına gelen browser, açtığınız tüm web sitelerine erişmenizi sağlayan unsurdur. Popüler olarak kullanılan browserlardan bazıları; Google Chrome, Safari, Internet Explorer, Firefox, Mozilla’dır. Tarayıcılar, belli temeller üzerine kurulmuş yazılım ve programlar bütünüdür. Neredeyse herkesin her gün kullandığı tarayıcılar, internette aramayı mümkün kılan platformlardır. Her platformun sunduğu farklı özellikler bulunmaktadır. Bazı özellikleri farklı olsa da temelde sağladıkları hizmet aynıdır. İnternetle ya da başka bir deyişle World Wide Web ile kullandığınız teknolojik cihaz arasında bir köprü görevi görürler.

Browser Neler Sunar?

Her türlü web sitesine olan bağlantı bu köprü görevi gören yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilir. İnternette okuduğunuz her yazıya, görüntülediğiniz her resme, izlediğiniz her videoya, indirdiğiniz her dosyaya erişiminiz browserlar ile sağlanmıştır. Düzgün bir şekilde çalışan web siteleri her türlü browser ile uyum gösterir. Yani sunulan browser seçenekleri arasından hangisini seçerseniz seçin, istediğiniz tüm web sitelerine girebilir, her türlü platforma erişim sağlayabilirsiniz.

Tarihteki İlk Browser

Geçen yıllarla ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok browser alternatifi ve farklı özellikler sunan seçenekleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu kadar çeşitlilik olsa da bu teknolojik gelişme hayatlarımıza girdiğinde sadece bir browser vardı. Unix adıyla tanınan bu browser kullanılmaya başlandığında dünyanın büyük bir çoğunluğu için uzak bir hikâyeden ibaretti. Bunun ardından Netscape şirketinin Navigator isimli yazılımı duyulmaya başlasa da o da büyük ve kalıcı bir popülerlik kazanamamıştır. Dünya çapında kullanılmaya başlanan, evlere internet erişimini taşıyan browser bunlardan sonra hayatlarımıza giren Internet Explorer olmuştur. Alternatiflerine oranla, gelişime daha açık olması, kolay kullanımı ve hızlı çalışması ile beğenileri toplayan Explorer, günümüzde dahi kullanılmaktadır. Google Chrome gibi şu anda popülerlik açısından ilk sıralarda yer alan browserların kullanıma açılması, daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir.

İnternete erişimi olan herkesin kullandığı yazılımlar bütünü olan browserlar, hayatlarımızın büyük bir parçası haline gelmiştir. Hepsinin farklı bir çalışma stili, özellikleri ve programı bulunan bu seçeneklerin fazlalığı, teknoloji çağının sunduğu zenginliklerden birisidir. Herkes farklı browserları denedikten sonra kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olanı seçebilme şansına sahiptir.

Bir yorum Yaz