Whatapps
0555 732 87 00

Teknolojinin ulaştığı nokta, her geçen yılla yeni iş imkanlarının kendini göstermesini sağlamaktadır. Web tasarımı kapsamında sunulan art direktörlüğü de bu iş imkanlarından birisidir. Alternatiflerine oranla oldukça yeni bir meslek olan art direktörlüğü hem yaratıcı alanlarla uğraşmak hem de web tasarımıyla ilgilenmek isteyenler için ideal bir pozisyon niteliğindedir.

Sanat yönetmeni olarak da adlandırılan art direktörü, web tasarımı kapsamında sunulacak hizmeti yöneten kişidir. Genelde görsel ve tasarım detaylarına odaklanan bu pozisyon, bazı durumlarda metin içerikleri üzerinde de kontrol sahibidir. Çalışılan şirkete ve sunulan hizmete bağlı olarak bu detay değişiklik gösterebilir. Üzerinde çalışılan projenin planlarının yaratıcı bir gözle yaklaşan bireyler tarafından belirlenmesi, başarı açısından oldukça önemlidir. Yine çalışılan şirkete veya kuruma bağlı olarak değişmekle birlikte, art direktörünün denetimini yaptığı bir ekip olabilir. Direktör genellikle bu ekibin lideri görevini üstlenmiştir. Hazırlanan proje ile ilgili çoğu detayın ilk olarak art direktörü onayından geçmesi gerekmektedir.

Art Direktör Ne İş Yapar?

Ajansların ve şirketlerin çalıştığı her proje için beklenen tarz, ton ve tasarım farklılık gösterir. Art direktörünün görevlerinden birisi, yaratıcı düşünme yeteneği sayesinde bu unsura yön vermektir. Çalışılan şirkete bağlı olarak değişmekle birlikte hem dijital hem de basılı projelerde üretim yapılması beklenebilir. Bu durum, projelere her açıdan yaklaşabilen bir göz gerektirir. Tasarım sürecinde kullanılan temel programlara (indesign, Photoshop, Illustrator) hâkim olması ve gerektiğinde bu programlar üzerinden proje oluşturabilmesi de beklenmektedir.

Yaratıcı ve tasarım temelli ajanslar, şirketler, kurumların art direktörü pozisyonları bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen işleri yapabilen ve bir takımı yönetebilecek liderlik becerine sahip bireyler, bu pozisyon için harika bir adaydır.

Nasıl Art Direktör Olunur?

Web tasarımında ve kurumsal kimlik tasarımı iş tecrübesi, art direktörlerinde aranan en temel özelliklerden birisidir. Üniversitelerde yer alan grafik tasarım, güzel sanatlar, iletişim tasarımı gibi bölümlerden mezun olunması, diğer adaylar arasında ön plana çıkılmasını sağlayacaktır. Web tasarım alanında temel bir pozisyonda yaklaşık 3 yıllık iş tecrübesi, art direktörlüğü için beklenen deneyimler arasındadır. Bu tecrübe, tasarım alanının nasıl işlediğini daha iyi anlaşılmasını ve liderlik becerilerinin yavaşça gelişmesini sağlayacaktır. Eğer üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunduysa, bu süreçte kendini geliştirmiş, farklı projelerde çalışmış bireylere, art direktörü pozisyonu için öncelik verilmektedir.

Yaratıcılık yeteneği gelişmiş ve farklı projelere farklı gözlerle yaklaşabilen bireyler olması gerekir. Yaratıcılıklarını teslim tarihleri ve proje beklentileri kapsamında bile ortaya koyabilmeleri, bu işte başarılı olmak için bir gereksinim niteliğindedir. Liderlik özellikleri de aynı şekilde, beklenen özelliklerden birisidir. Genellikle proje bazlı bir çalışma sürecine sahip olan art direktörlerinin programları değişiklik gösterebilir. Büyük projelerin olduğu haftalarda daha uzun ve yoğun çalışmaları gerekebilir. Bu değişen çalışma programına uyum sağlamaya yatkın bireyler, art direktörlüğü pozisyonunda kendilerini gösterecektir.

Art Direktör ihtiyacınız bulunuyorsa uzmanlarımızın fikirlerinden faydalanabiliriniz. Sizin için proje üretmeye hazırız. Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz