Günlük hayatta internetin kullanımı, hiç olmadığı kadar popüler bir noktaya ulaşmıştır. Tüm işlerimizi evlerimizden çıkmadan halledebildiğimiz şu günlerde, ofis hayatları bilgisayar üzerine taşınmış, her türlü alışveriş internet üzerinden halledilebilir bir hal almış, sosyal hayatlar dahi internet üzerinden yürütülür olmuştur. Durum böyle olunca arama motorlarına olan gereksinim ve kullanım oranları da artmıştır.

Arama Motoru Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Arama motorları, internet üzerinden aradığınız her türlü içeriğe ulaşmanızı sağlayan bir köprü görevi görür. Aramanızda kullandığınız anahtar kelimeleri baz alarak, işinize yarayabilecek sonuçları gösterir. Günümüzde, arasından seçim yapabileceğiniz onlarca arama motoru bulunmaktadır. Bu geniş yelpazede sunulan seçenekler arasından daha çok kullanılan, popüler olarak tercih edilen birkaçı mevcuttur. Her bir arama motorunun sunduğu farklı özellikler, öncelik verdiği farklı kriterler bulunur. Aramanız sonucu elde ettiğiniz listedeki sıralamanın oluşturulmasında, her arama motoru farklı bir yol izlese de hepsinin amacı aynıdır. Aramanızda kullandığınız kelimelerden yola çıkarak istediğiniz içeriği veya içerikleri size sunmaya çalışır. Her türlü alışveriş sitesine, haber sayfasına, sosyal medya profiline, araştırma makalelerine, cevap aradığınız sorulara anahtar kelimesini girerek ulaşabilirsiniz.

Arama motorları, sistemine kayıtlı olan tüm bağlantılar içerisinde bu anahtar kelimeyi taratarak size işinize yarayabilecek olası sonuçlardan oluşan bir sıralama sunar. Bu sıralamayı sayılı saniyeler içinde oluşturur. Sunduğu sıralamanın da kendi içerisinde özel bir yerleştirmesi vardır. İlk sıralara ilginizi çekebilme ihtimali en yüksek olan bağlantıları eklerler. Listede ilerledikçe aradığınız konu ile direkt bağlantılı olmasa da ilginizi çekebilecek başka site bağlantıları da yer alır.

En Popüler Arama Motorları

Dünya çapında en çok kullanılan, sunduğu hizmetlerle ve olanaklarla kullanıcılarına birçok ayrıcalık sağlayan arama motoru Google’dır. Google, anahtar kelimeleri sistem üzerinde aratma sonucunda istediğiniz siteye kolaylıkla ulaşma olasılığınızın oldukça yüksek olduğu bir arama motorudur. Bu kendi başına popülerlik kazanması için yeterli olsa da sunduğu hizmetler bununla sınırlı değildir. Google’ın sunduğu, Gmail, Drive, Takvim, Dokümanlar, Keep, E-Tablolar gibi hizmetler, popülerliğini arttırmış ve sarsılmaz bir yer edinmesini sağlamıştır. Google Ads hizmetleri de kendi işine, şirketine sahip herkes için değerli olan hizmetler arasında yer alır.

Popüler olarak tercih edilen arama motorları arasında Google’dan sonraki sıralarda Yandex bulunur. Bu arama motoru, istenilen yazılara, bilgilere, makalelere kolaylıkla ulaşma imkânı sunar. Hatta Yandex, dünyanın belli ülkelerinde Google’dan daha popüler bir noktaya ulaşmıştır.

Bunların yanı sıra, Yahoo ve Bing gibi ülkemizde ve dünyada popüler olarak tercih edilen alternatifler de bulunmaktadır. Tüm bu arama motorları temelinde aynı çalışma prensibine sahiptir. Aradığınız bilgileri girdiğinizde olası seçeneklerinizi içeren URL’lerden oluşmuş bir liste sunarlar. Bu liste içerisinde her türlü web sitesi ve sosyal medya platformu yer alabilir.

 

Google’da üst sıralarda mı olmak istiyorsunuz ? Sizin için proje üretmeye hazırız. Teklif almak için https://www.datawebtasarim.com/iletisim/ ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Yaz