Her türlü teknolojik cihazın yüksek performansta kullanılması ve istenilen her türlü işlemi yerine getirmesi için internet erişiminin olması gerekir. Bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, tabletler, televizyonlar, akıllı kol saatleri, yazıcılar gibi yaşam alanları içerisinde kullanılan birçok teknolojik cihaz bulunur. Tüm bunlara internet bağlantısı olmasını sağlayan kavram ise access point’dir. Dilimize çevrildiğinde ‘erişim noktası’ anlamına gelen access point, internete bağlantı sağlayan cihazlara verilen addır. Kablosuz internet erişimini sağlayan bu cihazlar, kablolu bağlantıların kablosuz bağlantıya dönüştürüldüğü noktadır. Bu özellikleri sayesinde her türlü teknolojik cihazın kullanımını daha konforlu hale getirir.

Access Point Neden Kullanılır?

Access point’in sağladığı birçok hizmet ve fayda bulunmaktadır. Temel olarak kablosuz bir erişim noktası görevi olan bu cihazlar olmasaydı internet erişimi için kablolar gerekirdi. Evinizde, ofisinizde, kullandığınız her türlü yaşam alanındaki her teknolojik cihazın internet erişimi sağlamak için bir kabloya bağlı olduğunu düşünün. Böyle bir durum sadece büyük bir karmaşa yaratmakla kalmaz aynı zamanda estetik açıdan da bir kirliliğe neden olurdu. Access point sahip olduğu erişim menzili içerisindeki tüm cihazlara kablosuz hizmet sunar. Kablosuz erişim noktaları, veri sinyallerinin tek bir noktada toplanması ve gelen sinyalin menzil gücünün arttırılması konusunda da yardımcı olur.

Access Point Nasıl Kurulur?

Kablosuz erişim noktalarının kurulumu, oldukça basittir. ADSL modemlere benzeyen bir kurulum sürecine sahiplerdir. İnternet bağlantısı ilk olarak ADSL modeme gelir, daha sonra access point’e geçerek buradan erişim menzili içerisindeki tüm cihazlara dağıtılır. ADSL modemi ve access point cihazı birbirlerine ethernet adı verilen ve bir köprü görevi üstlenen kabloyla bağlanır. İki cihazın elektrikle ve birbirleriyle bağlantısı olduğu sürece istenilen düzeyde internet bağlantısı sağlanabilir.

Access Point Kullanırken İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternetin hayatımızdaki rolü arttıkça siber suçlar da yaygınlaşmaktadır. Olası problemlere ve saldırılara karşı gerekli korumayı sağlamak için internet bağlantısı sırasında güvenliğinizden emin olmanız oldukça önemlidir. Bu noktada kablosuz erişim noktasına kolay bir erişim sağlanmasını engellemek için güçlü bir şifreleme yapmak gerekir.

Access point’in teknik ayarlarını içeren ara yüzüne bir bilgisayar yardımıyla bağlanabilirsiniz. ADSL modemiyle AP’yi birbirine bağlayan ethernet kablosu gibi bir kabloyla, bilgisayar ve access point arasındaki köprü kurulur. Bu noktada ara yüze erişim sağlanmış olur. Kullanıcı adı ve parola girilerek sisteme giriş yapılır. Fabrika çıkışı olacağından sahip olduğunuz cihazın marka ve modeline göre değişen bir parolanız olacaktır. Kullanım kılavuzundan bu bilgilere ulaşabilir ve ara yüze erişim sağlayabilirsiniz. Bundan sonra SSID adını, parolayı, kullanıcı adını değiştirerek güvenliğinizi garanti altına alabilirsiniz. ADSL ile ortak bir çalışma sürecine sahip olduğundan onun üzerinde yaptığınız değişimleri access point’e de uygulayabilirsiniz. Geriye kalan tek şey ise, güvenli kablosuz internet erişiminizin tadını çıkartmak olur.

Bir yorum Yaz